Mladics-kiadatás: lejárt a sokadik határidő

Belgrád tovább ígérget, Brüsszel megint fenyeget, lejárt a sokadik határidő Ratko Mladics háborús bűnös hágai kiadatására - és nem történik semmi.

Ezúttal nem fordulhat elő az, ami 1999-ben, amikor Milosevics hasonló halogató taktikával addig packázott a Nyugattal, mígnem a NATO bombázói megjelentek Belgrád felett, de a büntetőintézkedés, az EU-csatlakozás elcsúszása hatalmas anyagi és erkölcsi veszteséget okoz Szerbia népének.
A boszniai háborús bűnökkel és a srebrenicai népirtással vádolt szerb tábornokot Belgrád szerint is egy legalább 130 emberből álló hálózat rejtegeti. Legalábbis az "üldöző hatóságok" ennyi állami, titkosszolgálati és bűnszövetkezeti figurát már azonosítottak a Ratko Mladics körüli "védőövezetben". A kiadatás újabb határideje vasárnap éjfélkor járt le. A hágai törvényszéken most azt hitték, tényleg megérkezik a fővádlott, mert Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnök mintha valóban elszánta volna magát az elfogásra.

Olli Rehn, az EU bővítési biztosa ekkor (sokadszor) figyelmeztetett: jövő szerdán tényleg, de most már tényleg fel fogja függeszteni Szerbiával a társulási tárgyalásokat, ha addigra Mladics nem lesz Hágában. Ellenkező esetben viszont Szerbia már az idén társulhatna, ami a tagjelöltté válás előszobája - ígérte. Egyelőre sem a korbács, sem a mézesmadzag nem használ. Ráadásul a fenyegetést azonnal enyhítette Erhard Busek, az úgynevezett stabilitási paktum főnöke, aki reméli: május 11-ig, a tárgyalások felfüggesztésének hivatalos bejelentéséig a szerbek tényleg kiadják Mladicsot.

Busek kimondatlanul arra utalt, hogy Szerbiában a nacionalisták átvehetik a hatalmat, ha Kostunica kormánya belebukik a kiadatásba. És arra is, hogy a május 21-i népszavazáson Montenegró elszakadásának hívei azzal érvelnek, hogy országuk Belgrád miatt nem közeledhet az EU-hoz. Brüszszel egyébként évek óta össze akarja tartani a csak papíron létező Szerbia és Montenegró államközösséget, mert tart az újabb bonyodalmaktól. Ha viszont a kisebb köztársaság elszakad Szerbiától, Brüsszelben gyorsan el kell dönteni, mikor és hogyan tárgyal majd vele az Európai Unió a társulásról.

Pillanatnyilag nem tudni, tényleg megvan-e Kostunica kormányában a politikai akarat Mladics elfogására, de még mindig nem képes rá - vagy Belgrád csupán taktikázik, hogy Montenegró és Koszovó elszakadása ügyében maradjon valami később felmutatható aduja. Ha van ilyen taktika, könnyen ellenkező hatása lehet, és Mladics miatt nemcsak az EU-távlat, hanem szinte minden nemzetközi mozgástér elveszhet Belgrádnak. Egyébként pedig furcsa, hogy Mladics fővádlott-társa, Radovan Karadzsics volt boszniai szerb elnök kiadatása egy ideje szóba se kerül. Ez is mutatja, hogy sok belső és külső politikai alku titok a nyilvánosság előtt. Mladics ügyében is állítólag az volt Kostunica legfontosabb kérése, hogy az esetleges elfogás és kiadatás körülményei a lehető legtovább maradjanak titokban. Végül: Belgrád alapvetően arra számít, hogy a brüsszeli tárgyalások felfüggesztése igazából csak a hivatalos alkudozást állítja meg, a színfalak mögött lehet folytatni a társulást - és egy-két hónap múlva úgyis újra kezdődik a tárgyalás hivatalosan is.

Sorozatplakáton Ratko Mladics háborús bûnös, "Szerbia Hõse", a Szerb
Sorozatplakáton Ratko Mladics háborús bûnös, "Szerbia Hõse", a Szerb
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.