Másfél millió embernek jár a jelzés: Európai Falu

Európai Falu - ez a felirat áll hamarosan 920 magyarországi település nevének jelzőtáblája alatt. A Mátrán és a Cserháton már egyre több helyen látható a közösségi támogatásra utalás.

Azokat a településeket jelölik meg az Európai Falu táblákkal, amelyek részesülnek majd az Európai Unió vidékmegtartó forrásaiból. Másfél millió magyar állampolgárnak jár ez a jelzés, ennyien élnek azon a 920 településen, amelyek az elkövetkező másfél évben részt vehetnek az Agrár és Vidékfejlesztési Operatív Program leader plusz programjában, s 90 millió forint támogatáshoz juthatnak kistérségenként.

Magyarországon több mint háromezer település felelt meg a vidékfejlesztési pályázat követelményeinek, amelyekből 2332 település nevében 186 úgynevezett akciócsoport pályázott a szabad felhasználású összegre. A támogatásért folyó küzdelem első köréből 103 pályázat jutott tovább, végül 920 települést és több mint másfél millió lakost érintő 67 pályázat nyert - tudtuk meg Paszternák Tímeától, a Magyar Vidékfejlesztési Hivatal leader-programot kezelő osztályának vezetőjétől. Elmondta: a legtöbb pályázati forrásigény - az összesnek a húsz százaléka - az észak-magyarországi régióból érkezett. Véleménye szerinte az érdeklődés ilyen mértéke azért is örvendetes, mert a 2007-2013-as uniós költségvetési periódusban további ilyen források nyílnak meg előttünk, s akik pályázati tapasztalatokra tettek szert - akár nyertek most, akár nem -, azoknak az újabb pályázatokon nagyobbak lesznek a nyerési esélyeik. Az uniós forrás közvetítésében tevékenykedő hivatal osztályvezetője elmondta, hogy az adminisztrációs feladatokat a jövőben csökkenteni fogják, sokaknak ezek már elvették a kedvét a pályázástól.

A Magyarországi Leader Egyesület elnöke, Molnár Katalin elmondta, hogy csak szigorú uniós előírásokat teljesítve lehetett a nyertesek közé kerülni. Akiknek ez sikerült, azok a közösen megfogalmazott terveikre 90-90 millió forint értékben írhatnak ki pályázatot. Az egyesületi elnök, aki a Mátra északnyugati oldalán fekvő Kazár község polgármestere, elmondta: náluk a "Nyolc palóc" elnevezésű akciócsoport időközben alaposan kibővült újabb partnerekkel, így végül Nemti község vezetésével és a mikrotérségi egyesület gesztorságával tizennégy település, tíz civil szervezet és három vállalkozás összefogásával támogathatnak egyebek mellett kultúramegőrző és gazdálkodást segítő terveket. Pályázatot írnak ki egyebek között vásártér kialakítására, a térség termékeinek eredetiségét igazoló, márkaépítését segítő tervekre is. Élhető és éltető vidéket szeretnénk - summáz Praznovszky Judit, a program menedzsere.

A másik nyertes Nógrád megyei akciócsoport gesztoraként Hajas Pál, a kozárdi Euragro Agrárfejlesztési Kft. igazgatója kifejtette: ők a dél-cserháti térségben a foglalkoztatásra és az agrárium fejlesztésére teszik a hangsúlyt. Mégpedig azért, hogy minél több embernek tudjanak a saját falujában munkát biztosítani. Ezzel az ingázók és az elvándorlók számát is csökkentenék. Náluk várhatóan 200 ezer forint lesz a legkisebb és kétmillió a legnagyobb megpályázható összeg. Az erről szóló pályázatokat a közeljövőben írják ki, a szerződéseket pedig még az idén megkötik.

A Nógrád megyeiek mellett a szatmári hagyományápolók, a tokaji borászok, az észak-zalai tematikus utak vagy a sokorói natúrpark megálmodói is a nyertesek közé tartoznak. Molnár Katalin szerint ez egy olyan tanulópénz, amit a települések, vállalkozók és civil szervezetek nem fizetnek, hanem kapnak. Mégpedig azért, mert megtanulták, hogyan kell az unió tematikája szerint pályázni. Akinek ez sikerül, az az elkövetkező időszakban akár már nagyságrenddel nagyobb fejlesztési forrásokhoz is hozzájuthat.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.