A terrorizmus 14 ezer életet követelt tavaly?
A sebesültek számát az amerikai külügyi tárca a terrorizmusról közzétett éves jelentésében 24 700-ban adta meg. A terrorizmus fő terepe a jelentés szerint Irak volt, ahol a terroristák mintegy 3500 merényletet követtek el, s ezek 8300 ember halálát okozták.
Az Egyesült Államokra és szövetségeseire továbbra is az Oszama bin Laden vezette al-Kaida jelenti a legnagyobb veszélyt annak ellenére, hogy a meggyengült terrorszervezet több vezetőjét elfogták vagy megölték, s a hálózat kezd foszlányokká szakadozni.
A washingtoni külügyminisztérium a terrorista merényletek számát 2004-ben még csak 3192-ben jelölte meg. Az óriási számbeli ugrást a tárca a terrorizmus fogalmának a tágabb értelmezésével magyarázta.
A terrorizmust legaktívabban támogató államok közül a jelentés külön kiemeli Iránt, ahol a iszlám forradalmi gárda és a hírszerzési és biztonsági ügyek minisztériuma közvetlenül is részt vesz a terrorista cselekmények tervezésében, finanszírozásában és előmozdításában.
A feketelistán változatlanul hat ország szerepel: Irán, Kuba, Líbia, Észak-Korea, Szudán és Szíria. A tárca 42 szervezetet minősít terroristának, köztük a palesztin kormányt megalakító Hamászt, illetve a libanoni Hezbollah síita szervezetet.
Az Al-Kaida a jelentés szerint már messze nem az a szervezet, amely négy évvel ezelőtt volt, de ennek ellenére a mostani idők "egy feltehetően hosszú háború első szakaszát" jelentik. Az ellenség alkalmazkodóképessége azt jelenti, hogy még több szakaszt kell végigharcolni addig, amíg a háború kimenetele nem lesz már kérdéses. "Valószínűleg még évekig szívós ellenséggel lesz dolgunk" - olvasható a jelentésben.
A tárca értékelése szerint közben szélsőségesek új generációja tűnik fel, s bár sejtjeik nem lesznek képesek a korábbihoz hasonló pontosan megtervezett, nagyszabású merényletekre, viszont nehezebben deríthetők fel.
A legfontosabb terrorista búvóhelyek és menedékek között említi a jelentés az afganisztáni határvidéket, Argentína, Paraguay és Brazília hármas határvidékét és az afrikai Szomáliát.
(MTI)