A NATO nem csökkenti csapatai létszámát Koszovóban
A koszovói küldetés sorsát a NATO-tagállamok külügyminiszterei, köztük az amerikai diplomáciát irányító Condoleezza Rice, a Szófiában folyó nem hivatalos tanácskozásuk második napján, pénteken vitatták meg. James Appathurai, a NATO szóvivője elmondta, az volt az általános vélemény, hogy a koszovói NATO-csapatok létszámának a jelenlegi szinten kell maradnia a státustárgyalások befejeződéséig.
A NATO által irányított nemzetközi erő (KFOR) jelenleg 17 ezer főből áll, de a Pentagonra erős nyomás nehezedik, hogy csökkentse részvételét az ottani misszióban, mert az iraki háború és afganisztáni hadműveletek leterhelik az amerikai hadsereget. A NATO 1999 tavaszán, megelégelve a szerbiai tartományban második éve tartó etnikai tisztogatást, légi hadjárattal kényszerítette rá Jugoszláviát, hogy elfogadja a koszovói béketervet, s a tartományba nyáron bevonult a KFOR, a közigazgatást pedig az ENSZ missziója (UNMIK) vette kezébe.
A Koszovó lakosságának 90 százalékát alkotó albánok a teljes függetlenséget akarják elérni az idén februárban Bécsben megkezdődött státustárgyalásokon, míg Belgrád az autonómiánál többet, függetlenségnél kevesebbet adna a tartománynak. (MTI)