Bulgáriai támaszpontok amerikai használatát írta alá Condoleezza Rice
A tíz évre szóló szerződés a kelet-bulgáriai Szliven város közelében lévő gyakorlótér, a délkeleti Jambol melletti, illetve az ország déli részén fekvő Plovdiv melletti légitámaszpont, valamint a keleten fekvő Ajtosz közelében lévő egyik raktár használatának feltételeit rögzíti. Rice tavaly decemberben hasonló megállapodást írta alá Romániával, a külföldön állomásozó amerikai erők átszervezésének keretében.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtök este a bolgár televízióban arról beszélt, hogy a szóban forgó bulgáriai támaszpontok ügye része az amerikai erők európai jelenléte átalakításának. "Nekünk az az érdekünk, hogy ez a folyamat átlátható legyen, hogy értsük az átszervezés célját, hogy az ne sértse biztonságunkat" - mondta Ivanov.
A Pentagon azt tervezi, hogy a következő tíz évben a régi, "hidegháborús" támaszpontjairól, főleg Németországból és Dél-Koreából átvezényel 60-70 ezer katonát kisebb bázisokra, Kelet-Európába, valamint Ázsia más részeibe. Washingtonnak ezzel az a célja, hogy hadereje közelebb kerüljön a világ kényes pontjaihoz, a Közel-Kelethez és Afrikához.
A pénteken megkötött szerződés értelmében az amerikai erők 2500 katonát fognak állomásoztatni a bulgáriai támaszpontokon, hat hónapos váltásokban. Amerikai közlés szerint az első egységek jövőre érkeznek a balkáni országba. Ezek az amerikai erők a szófiai vezetéssel való konzultáció után támadást indíthatnak harmadik országok ellen, de a támaszpontokon főleg kiképzés folyik majd - tartalmazza a szerződés, amelyet a bolgár parlamentnek még ratifikálnia kell.
Noha Bulgária a koalíciós erők részeként kezdettől fogva részt vesz az Irak elleni háborúban (13 katonát veszített az arab országban), a NATO-ba való 2004-es belépése óta valamilyen formában viszonozni szeretné, hogy az Egyesült Államok támogatta az észak-atlanti szervezetbe való felvételét. Egy közelmúltban készült felmérés szerint a bolgár lakosság 60 százaléka ellenzi a megállapodást, amely mindazonáltal várhatóan több tízmillió dollárnyi külföldi befektetést hoz az országnak, és számos állást teremt.
Az Attak (Roham) nevű szélsőjobboldali parlamenti párt szervezésében csütörtökön mintegy ötezer ember tüntetett a megállapodás ellen. Emberi jogi csoportok ellenérvei között szerepel az a vád, amely szerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) titokban romániai, lengyelországi és más európai támaszpontokon tartott fogva terroristagyanús személyeket. (MTI)