Nézeteltérések szívélyes légkörben
A tomszki csúcs második napját Merkel azzal igyekezett megmenteni, hogy hangoztatta: a német-orosz kapcsolatok széles körűek, nem szabad csupán az energiára koncentrálni. - Nyílt tárgyalásokat folytattunk, olykor véleménykülönbségekkel - ismerte el a kancellár.
A tervezett szerződések közül sem sikerült mindent tető alá hozni. A BASF és a Gazprom megállapodott arról, hogy a német cég részt vesz a szibériai Juzsno-Russzkoje gázmező kiaknázásában (a BASF az első külföldi cég, amely maga értékesítheti a szibériai földgázt), és cserébe az oroszok további részesedést kapnak a BASF Wingas nevű gázszolgáltató cégében. A magyar szempontból érdekesebb E.ON-Gazprom szerződés aláírását viszont váratlanul elhalasztották, bár az orosz fél szerint három hónapon belül ezt is lezárhatják. Ennek az alkunak a keretében kerülhetne a Gazprom kezébe a magyar gázszolgáltató hálózat egy része.
A német-orosz nézeteltérések az iráni helyzet megítélésében is jelentkeztek. Putyin és Merkel egy nappal a Nemzetközi Atomenergiaügynökség (NAÜ) jelentése előtt egyetlen közös nevezőt talált: a nemzetközi közösségnek továbbra is egységesen kell fellépnie az iráni atomprogrammal kapcsolatban - hangoztatták. Moszkva azt szeretné, ha a vitában nem az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hanem a NAÜ játszaná a főszerepet. Amenynyiben a jelentésből az derül ki, hogy Teherán nem szüntette be az urándúsítást, az ügy ismét a BT elé kerülhet. Washington szankciókat szorgalmazna Teherán ellen, és a katonai csapást sem hajlandó kizárni. Moszkva - és Peking - ugyanakkor alapvetően ellenzi a szankciókat, és diplomáciai megoldást sürget, bár Putyin hozzátette: ők a BT-ben is konstruktív szerepre törekednek.
Az iráni kérdésben május elején külügyminiszteri szinten egyeztet az öt állandó BT-tag és Németország - jelentette be Merkel.
Az International Herald Tribune egy közös cikkében a diplomáciai megoldás mellett érvelt tegnap hat korábbi külügyminiszter, köztük az amerikai Madeleine Albright, a német Joschka Fischer, a francia Hubert Védrine és a lengyel Bronislaw Geremek is.