Tiszta érettségit akarnak

Különleges védelmi intézkedések mellett kezdődik meg a jövő pénteken az érettségi. A kötelező tárgyak tételeit a vizsga előtti napokban, sorsolással választják ki.

A nemzetiségi nyelv és irodalom vizsgákkal jövő pénteken ismét megkezdődik az érettségi időszaka, aztán május 8-tól, hétfőn a magyar nyelv és irodalom vizsgák következnek, majd kedden a matematika írásbelik. Az idén több mint 120 ezren érettségiznek, közülük azonban csak 95 512-en a "rendes" időben: csaknem 15ezer fiatalnak már van érettségije, de most a magasabb pontszám reményében újra vizsgázik. Több mint tízezren még a középiskola befejezése előtt előre hozott érettségit tesznek. A nagy többség most is megelégszik a középszintű érettségivel. A felvételin hét többletpontot érő emelt szintű vizsgának a korábban érettségizettek közül mintegy tízezren vágnak neki, a középiskolát most befejezők közül több mint 25 ezren.

A tavalyi botrány után - amikor a feladatok még a vizsgák előtt felkerültek az internetre - az idén szigorúbban őrzik a tételeket. Pósfai Péter, az érettségiket szervező Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (OKÉV) főigazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: a tételeket összeállító bizottságok az idén - a korábbi gyakorlattól eltérően - több, a vizsga szempontjából azonos értékű feladatlapot is készítettek, amelyek közül bármelyik "bevethető". A bizottság tagjai nem tudják, hogy mely feladatokat íratják majd meg az érettségizőkkel, mert azt a szaktárca és az OKÉV vezetői sorsolják ki. A kötelező vizsgatárgyak (magyar nyelv és irodalom, matematika és történelem), valamint a két leggyakrabban választott idegen nyelvi vizsgák (az angol és a német) esetében az írásbeli előtti napokon.

A kiválasztott tételeket egy közbeszerzési eljáráson kiválasztott cég sokszorosítja: a velük kötött szerződés tartalmazza a szolgálati titok kezelésére vonatkozó előírásokat is. A kinyomtatást követően állandó őrizet mellett csomagolja és tárolja az OKÉV logisztikai osztálya a feladatlapokat, amelyeket olyan, a pénzszállításnál is használt tasakokba helyeznek, amelyeket képtelenség nyom nélkül felnyitni. A "szolgálati titok" felirat minden egyes feladatsorra rákerül, a lapok így büntetőjogi védelem alatt állnak. (Mint emlékezetes, a tavalyi feladatlapok nem voltak szabályszerűen titkosítva.)

Változás az is, hogy a feladatlapokat sokkal rövidebb ideig kell őrizniük az iskoláknak, mint tavaly. A tételek most a körzetközponti jegyzőkhöz kerülnek, s az iskolák csak az adott írásbeli vizsga reggelén vihetik el őket. (A kétszintű érettségi rendszerében a magyar és a matematika feladatokat már nem a rádióban és a televízióban olvassák föl, mivel a tételek többoldalas, ábrákkal és szövegidézetekkel is ellátott feladatlapokból állnak. Ezeknek tehát el kell jutniuk az iskolákba.) Az aznapi tételcsomagok 30-40 perccel az érettségi megkezdése előtt érkeznek be az iskolákba. A vizsga kezdete előtt fél órával lehet elkezdeni a tételcsomagok felbontását egy háromtagú bizottság előtt.

Pósfai Péter emlékeztetett: a tavaly őszi és az idei téli érettségi időszakban az új eljárási rend működött, s a módszer bevált.

Az érettségizők és a vizsgák száma

Az érettségire jelentkezők száma összesen120 497 fő
Rendes érettségi vizsgára jelentkezők száma95 515 fő
Már érettségivel rendelkezők száma14 809 fő
Előre hozott vizsgát tevők száma10 173 fő

Sikertelen a nyomozás

Május 9-én lesz egy éve, hogy a rendőrség elrendelte a nyomozást az idő előtt nyilvánosságra került érettségi tételek ügyében. Azóta sem derült ki, hogy ki vagy kik tették közkinccsé egy nappal a vizsga előtt a tételsorokat. A Nemzeti Nyomozó Iroda az oktatási tárca feljelentése nyomán előbb szolgálati titoksértés gyanújával rendelt el nyomozást, azt feltételezve, hogy a tételeket valakik pénzért adták el olyan diákoknak, akik később feltették azokat a világhálóra. Három fiatalt gyanúsítottként ki is hallgattak, de kiderült, hogy a tételeket nem titkosították, ezért megszüntették az eljárást. Azóta csak azt sikerült tisztázni, hogy a tételeket nem hackerek lopták ki a minisztérium számítógépes rendszeréből. A nyomozók megállapították, hogy több középiskolában idő előtt felnyitották a tételeket tartalmazó borítékokat, hogy meggyőződjenek róla, valóban az "éles" tételek kerültek-e fel a világhálóra. Azt ma sem tudni, hogy kik helyezték el az interneten a tételeket. (F. Gy. A.)

Pósfai Péter, az OKÉV fõigazgatója - biztonsági intézkedéseket hoztak
Pósfai Péter, az OKÉV fõigazgatója - biztonsági intézkedéseket hoztak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.