Több közmeghallgatást követel Paksról az Energia Klub
Az atomerőmű üzemidejének 20 éves meghosszabbítása "olyan környezeti kockázatot rejt magában, amely nemcsak a Magyarországon élőket, hanem a környező országok lakóit is veszélyezteti. Csernobil tragédiája világosan megmutatta, hogy egy atomerőmű-baleset nem marad lokális probléma, káros következményei kontinentális méretűek lehetnek. Ezért szükség lenne arra, hogy az ország területén minél több, ezzel kapcsolatos közmeghallgatást tartsanak" - olvasható a környezetvédelmi miniszternek címzett nyílt levélben, amelyet Ámon Ada, az Energia Klub igazgatója írt alá.
A szöveg utal arra, hogy a jelenlegi szabályozás szerint az engedélyezési folyamatban szükség van egy úgynevezett környezeti hatásvizsgálati eljárásra, amelynek része egy közmeghallgatás is. Erre az Alsó-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség döntése alapján április 28-án, pénteken kerül majd sor.
A környezetvédők szerint a felügyelőség az úgynevezett hatásterületet az atomerőmű körül húzott tíz kilométeres körön belül határozta meg, tehát egy esetleges baleset következményeit egy mindössze valamivel több mint 300 négyzetkilométeres körzetre redukálja. Ugyanakkor a közmeghallgatásról szóló jogszabály nem tisztázza pontosan, hogy egy atomerőmű esetében mekkora nagyságú körzetet kell hatásterületnek tekinteni - olvasható az üzenetben, amely egy segítségkéréssel zárul.
Az Energia Klub kezdeményezésére, de más környezetvédő szervezetek - az E-Misszió Természet és Környezetvédelmi Egyesület, a Greenpeace, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Reflex Környezetvédő Egyesület és a Védegylet - "támogatásával" született nyílt levél arra kéri a minisztert, "segítsen abban, hogy a 20 éves üzemidő-hosszabbítás kapcsán minél több közmeghallgatást tartsanak".
Az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága 2005 októberében adta elvi hozzájárulását a Paksi Atomerőmű üzemidejének meghosszabbításához. A számítások szerint az 1982-87-ben üzembe helyezett négy reaktor 30 éves élettartamának további 20 évvel való meghosszabbításához legalább 170 milliárd forintos beruházás szükséges.
A döntést követően a Paksi Atomerőmű Rt. 2006 március 13-án nyújtotta be az üzemidő-hosszabbítás engedélyezéséhez szükséges környezeti hatástanulmányt az Alsó-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséghez.(MTI)