Putyin az energiapiaci játékszabályok tisztázását ajánlja az európaiaknak
"Ha folyton azt halljuk, hogy az Oroszországtól való függés veszélyes, és az orosz cégeknek az európai piacokra való bejutását korlátozni kell, akkor ezt a piacra jutásunk korlátozásával való fenyegetőzésként fogjuk fel, és más piacokat kezdünk keresni" - mondta Putyin Tomszkban, ahol Angela Merkel német kancellárral tartott konzultációkat.
"Ez nem jelenti azt, hogy Oroszország korlátozni fogja Európába a szállításokat. Európa természetes partnerünk, a legközelebbi partner. A vele való együttműködés nem két-három éve, hanem évtizedek óta tart" - állapította meg Putyin, emlékeztetve, hogy Oroszország, pontosabban a Szovjetunió még a hidegháború idején is pontosan teljesítette szállítási szerződéseit.
"Mire jó tehát az Oroszországtól való túlzott függéssel kapcsolatos félelmet táplálni ma, amikor a világhelyzet gyökeresen megváltozott?" - tette fel Putyin a kérdést, nehezményezve, hogy brit politikusok tüstént külön törvény hozatalát szorgalmazták az orosz energiacégek piaci terjeszkedésének meggátolására, holott pusztán sajtólatolgatások röppentek fel az orosz állami ellenőrzésű Gazprom állítólagos szándékáról a brit Centrica gázellátó átvételére.
"Vagyis ha hozzánk jönnek be, az beruházás és globalizáció, de ha mi akarunk bemenni, az terjeszkedés" - méltatlankodott az orosz elnök, "az általános játékszabályokra vonatkozó megállapodást" szorgalmazva az EU-val.
Putyin az orosz-európai energiaipari együttműködés ékes példájaként méltatta a Gazprom és a német BASF vezérei által Tomszkban aláírt részvénycsere-megállapodást.
Ennek értelmében a német konszern egy részvény híján 25 százaléknyi szavazati jogú részvényt és 10 százaléknyi egyéb részvényt kap az orosz monopólium által a nyugat-szibériai Juzsno-Russzkoje gázmező kiaknázására létrehozott Severneftegazpromból. Cserében a Gazprom egy részvény híján 50 százalékra növelheti jelenlegi 35 százalékos részesedését a BASF Wintershallal közös szállító és elosztó cégükben, a Wingasban, amely már egész főcsőhálózatot fektetett le, s egy nagy gáztárolót is üzemeltet Németországban. Emellett Wingas Europa néven új vegyesvállalatot hoznak létre fele-fele alapon gáz forgalmazására Németországon kívüli európai országokban. Végül a Gazprom részesedést kap a Wintershall csoport egyik olyan vállalatában, amely gázkutató vagy kitermelő tevékenységet folytat (feltehetőleg Észak-Afrikában).
"A modern történelemben ez az első eset, hogy Oroszország beengedett egy külföldi partnert egy olyan hatalmas gázmező kiaknázásába, amely évtizedekig termel majd" - ecsetelte Putyin, méltányolva, hogy a Gazprom "hasonló hozzáállásra lelt a német partnernél, amely megosztotta vele szállító és elosztó üzletágait Németországban is".
Mindamellett Alekszandr Medvegyev, a Gazprom cégvezetési alelnöke Tomszkban elismerte, hogy újabb három hónapos halasztást szenved a Gazprom hasonló megállapodása a Balti-tenger alatti gázvezeték építésére vele társult másik német céggel, az E.ON-nal.
Ennek keretében az E.ON többek között a Moltól frissen megvett Földgázellátót és a Földgáztárolót osztaná meg a Gazprommal, cserében az (észak-európai vezetéket gázzal megtölteni hivatott) Severneftegazpromba való beszállásért. Az E.ON csak 40 százalékot lenne hajlandó átengedni a két magyarországi cégből, de a Gazprom 50 százalék mínusz egy részvényt igényel belőlük, orosz sajtóértesülés szerint.
Medvegyev mindenesetre rámutatott, hogy ha az alku az E.ON-nal is létrejön, akkor a hármas partnerség úgy módosulhat, hogy az E.ON is egy részvény híján 25 százaléknyi szavazati jogú részvényt kapjon a Severneftegazpromból, akárcsak a BASF.(MTI)