Valóban lapos a föld? - vita globalizációról
A globalizációt a XXI. század áldásaként beállító, magyarul most megjelent "És mégis lapos a föld" című könyv vitára ingerlő, s e vitának azért ad otthont a CEU, mert a társadalomtudományok még adósak a globalizáció kihívásaira adandó válasszal - állítja Csaba László.
Az egyetem természetesen nemcsak a szerzőt, a New York Times publicistáját, Thomas L. Friedmant hívta meg, hanem a könyv kíméletlen kritikusát, a London School of Economics professzorát, John Grayt is - tette hozzá a közgazdász.
Friedman szerint a globalizáció áldás a világnak, jólétet teremt és kiteljesíti a demokráciát, s miközben kiegyenlítődnek a versenyfeltételek, újabb esélyek jönnek létre. Kritikusa, John Gray szerint - aki szociáldemokrata felfogást képvisel, bár amerikai értelemben liberális - a globalizáció átok, egyenlőtlenné teszi a világot, az államot kiszorítja a döntési folyamatokból, ezért szabályozó funkciója visszaszorul.
"Ha jól odafigyelünk az alapkérdésre, miszerint képes-e az állam a piac megszelídítésére vagy sem, akkor látjuk, hogy a könyv által feltett kérdés Magyarországon éppúgy aktuális, mint a világ bármelyik országában" - mondta Csaba László. A vita ezért lehetőséget ad a CEU-nak arra, hogy kitárja kapuját a világ aktuális problémái előtt, s aligha találni erre jobb témát a globalizációnál - tette hozzá.
A vitában résztvevő professzorok, akik Berlinben, Bécsben, Isztambulban, Párizsban, Szófiában, Zürichben, Tel-Avivban és Budapesten oktatnak, valószínűleg világossá teszik, hogy a globalizáció üzenetét sokan félreértelmezik, ezért azt helyre kell tenni - mondta a május 6-i rendezvényről Csaba László.
(forrás: MTI)