Modellverseny az egészségügyben

Egy vagy több, vagy egy is meg több is? Azaz hány biztosítóval, és miként működjön az egészségbiztosítás? A kérdésre rövidesen közös választ kellene találnia a szerveződő koalíciónak. A közvéleménynek pedig arra, hogy ez miért is olyan fontos.

A járulékfizetőkért versenyezni kell, nekik meg lehetőséget adni, hogy dönthessenek: kivel kötnek üzletet az egészségükért? Akitől remélhetik, hogy megtalálja számukra a legjobb orvost, kórházat, akinek nem kis borítékkal sunnyogva kell fizetni. Az egészségügy átalakítása kapcsán minden párt ezt az ideális végeredményt ígéri. A különbség köztük, úgy tűnik, egyszerű: három a kötelező általános egészségbiztosítást tartaná fenn, s ezen keresztül indulhatna meg a szolgáltatók versenye, egy - az SZDSZ - a ma működő egyetlen biztosítót újakkal versenyre kényszerítené.

Valamennyi párt elképzelése szerint a törvényben meghatározott járulékot fizetné mindenki, a különbség abban van, hogy a befizetés hová kerülne, s azzal ott milyen módon gazdálkodnának.

A szabad demokraták több "gazdában" gondolkodnak, akik majd a befizetőkért harcolnak; akiknek anyagi érdekük fűződik ahhoz, hogy a befizetőket megtartsák, s a meglévő pénzből a lehető legjobb szolgáltatást vásárolják, továbbá kiegészítő terméket is kínálhassanak "ügyfeleiknek".

Arra, hogy a döntés a befizetők kezében maradhasson, azaz a biztosító ne tudja "kidobni" azt, aki az alapdíjnál nem fizet többet, a gyógyítása viszont drága, a szabad demokraták tervei szerint törvényi garancia lenne, biztosítási kényszer.

- Ahogy a háziorvosok bizonyos területre kötnek ellátási szerződést, ott pedig mindenkiről kötelező gondoskodniuk, a biztosító csak úgy kaphat engedélyt az egészségbiztosításra, ha vállalná az előírt kötelezettségeket - magyarázza a modell lényegét Molnár Lajos, a szabad demokraták egészségpolitikusa. - Mi történik ma egy hetvenéves, cukorbeteg nyugdíjassal? Fogadja és ellátja az orvosa, vagyis lehetetlen, hogy bárki háziorvos nélkül maradjon - von párhuzamot Molnár Lajos.

A többi parlamenti párt egyetlen biztosítóban gondolkodik: annak megerősítésében, a paraszolvenciát pedig a kiegészítő biztosítókkal iktatnák ki. Az MSZP (és a Fidesz is) azt akarja, hogy az alapellátásban egyetlen biztosító működjön, az viszont ésszerűbben. Az ágazat piacosítását az MSZP is fontosnak tartja, ezt jelzi az, hogy egyre több külföldit szeretnének idecsalogatni gyógyulni, hiszen az általuk befizetett díjakból a magyar állampolgárok gyógyulhatnának jobban. A szocialisták szakértői szerint a több-biztosítós modell résztvevőinek mindez csak üzleti alapon éri meg, ez viszont azzal jár, hogy majd kiválogatják a betegeket: azaz főként a kevésbé kockázatos befizetőkkel akarnak majd szerződni. Ha viszont mindez csak a meglévő befizetések elosztásáról szól, a biztosításhoz adott állami garanciáról, akkor csak nagyobb apparátus s az azzal járó magasabb költség jelent majd a mai állapotokhoz képest különbséget. Az egészségbiztosító apparátusa ma az egészségügyi költségvetés másfél százalékából működik, a több biztosító viszont legalább tíz százalékot vinne el - szólnak a szocialisták számai. A szabad demokraták viszont azt mondják: most ezért a pénzért gyakorlatilag semmi sem történik.

Pusztai Erzsébet, az MDF szakpolitikusa szintén a szabad demokrata modell többszörös költségéről beszél. Ő inkább vizitdíjjal, illetve a finanszírozás átalakításával képzeli el a reformot.

- Többletforrása nincs a költségvetésnek, tehát ugyanabból a pénzből kellene több rendszert működtetni. Ahhoz, hogy több biztosító ezen a piacon megéljen, Magyarország túl kicsi. Azaz egy-egy társasággal nem is tudna annyi ember szerződni, hogy a befizetések kiegyenlítsék a különbségeket a sokat betegeskedő, így "drága", illetve az egészséges, ezért a biztosító számára "olcsó" ügyfelek között - érvel. Az MDF szerint a több-biztosítós rendszerben az egészségügyi szolgáltatás árát a biztosítók közötti verseny éppenséggel emelheti: nem biztos ugyanis, hogy a jobb szolgáltatókért versenyző biztosítók egymás alá ígérnének, most viszont az OEP monopolhelyzetben van.

Pusztai Erzsébet szerint több biztosító ugyanúgy nem oldaná meg a területi egyenlőtlenségeket. Pártjával ő feltérképezné, hogy hol, milyen ellátásra van szükség, és ahhoz adna bizonyos állandó forrást, míg egy-egy konkrét feladatra esetenként járna egy másik öszszeg is. Az orvosok érdekeltségét pedig az úgynevezett vizitdíjjal teremtené meg.

Arra, hogy végül az OEP versenytársakat kap-e, az MSZP és az SZDSZ között zajló koalíciós tárgyalások adnak választ. Abban azonban egyetértés van mindenki között, hogy a jelenleg zsebből, illetve egy-egy helyen már kialakult biztosításból fizethető "extra" - nem a gyógyításhoz tartozó - kórházi szolgáltatásokra kiegészítő biztosítást köthessünk.

Árjegyzék a Kapás utcai szakrendelõben
Árjegyzék a Kapás utcai szakrendelõben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.