Rendkívüli terhelés alatt a Tisza és a Körösök gátjai
A Tisza középső és alsó, valamint a Körösök töltései mentén tovább gyarapodnak az árvízi jelenségek: buzgárok, csurgások, szivárgások, felpuhulások. A felázott töltéskoronán gépjárművekkel alig lehet, illetve lehetetlen közlekedni - olvasható az irányító törzs közleményében.
Az Alsó-Tisza Vidéki igazgatóság területén a rendkívüli terhelés hatására a töltések átázása rohamosan fokozódik, 281 buzgárt észleltek és az összes töltéshossz mintegy felén, 160 kilométeren jelentkezett fakadóvíz. A komolyabb rongálódás elkerüléséért eddig 6,7 km-en alkalmaztak bordás megtámasztást a mentett oldalon. A figyelő szolgálatot megerősítették a kritikus szelvényeknél. Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy jelenleg összesen 24 ezer ember vesz részt a védekezési munkálatokban, közülük mintegy 7.500-an a Köröszug térségében. Jelenleg 2.639 a kitelepítettek száma, közülük 2.109-nek a tiszai árvíz miatt kellett elhagynia lakhelyét.
Befejezik a lakott területek védőtöltését a Köröszugban
Szerda délre befejeződik a lakott területek megvédése érdekében kialakított lokalizációs töltések építése a Köröszugban - közölte Petrovszki Krisztián építésvezető a helyszínen. Három lokalizációs töltés készül el: egy 500 méteres földtöltés Tiszaug és Tiszasas között, egy 1,7 kilométeres töltés Tiszasas és Csépa között és egy völgyzárógát Szelevény közelében, amely két dombot köt össze - mondta a szakember. Hozzátette: a lokalizációs töltéseket azért készítik, hogy egy esetleges gátszakadás esetén megvédjék a mögöttük található lakott területeket, de kiépítettségük megfelel annak, hogy később vésztározót alakítsanak ki a térségben.
Az építési munkálatok vasárnap délután kezdődtek, a 44-es főút melletti bányából száz teherautó szállította a helyszínre a mintegy 50 ezer köbméternyi földet. A töltések kialakítását, a föld tömörítését hat dózerrel és három vibrohengerrel végezték - közölte a szakember.
Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójának tapasztalata szerint a Csépát Tiszasassal összekötő út mellett kialakított, helyenként több méter magas lokalizációs töltésekhez szerda délelőtt is folyamatosan érkeztek a megrakott teherautók. A töltések tetején földmunkagépek egyengették a felszínt, és úthengerek tömörítették a földet.
Két új rézsűcsúszás történt Hármas-Körös jobb partján
A Békésszentandrással szemben történt esettel hétre emelkedett azoknak a kritikus helyeknek a száma, ahol intenzív beavatkozás szükséges a töltéseken - közölte a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezető-helyettese szolnoki sajtótájékoztatóján. Ivaskó Lajos elmondta: a kútréti védelmi központ mellett még kedden este 20 órakor a padkás töltés padkarézsűje mintegy
Tájékoztatása szerint megerősített létszámmal folytatódott a megcsúszott töltések erősítése a Hármas-Körös jobb partján, a tiszai torkolattól mért 500 és 700 méteres szelvény térségében, a Szelevény fölötti szakaszon, valamint Kunszentmárton külterületén, Istvánháza térségében. A csongrádi nagyréti rézsűcsúszást a töltéstest vízoldal felé történő szélesítésével akarják tovább stabilizálni.
A Köröszugban nincs változás abban, hogy a gátak állékonyságának fenntartása további erőfeszítéseket igényel. Mint mondta, az eddigi beavatkozások sikeresek voltak, azonban a veszélyeztetettség még mindig fennáll, ezért tovább folyik a lokalizációs vonalak kiépítése. A Tiszaug és Tiszasas közötti 700 méteres, valamint Tiszasas és Csépa közötti 2.100 méteres lokalizációs vonal kiépítésével várhatóan szerdán végeznek. További hat helyszínen, összesen
A Körösökön egy méter apadás lenne szükséges
A Hármas-Körös Gyománál 13, Szarvasnál pedig 8 centimétert apadt az elmúlt 24 órában - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (KÖRKÖVIZIG) vezetője. A folyó április 19-én Gyománál 909 centiméteres vízállással tetőzött és azóta 76 centimétert apadt, Szarvasnál pedig a 941 centiméteres tetőzés óta 45 centiméterrel csökkent a víz magassága - tájékoztatott Bak Sándor.
Elmondta, hogy számítások szerint a Hármas-Körös vízszintje Gyománál május 5-e körül apad a harmadfokú készültségi szint, 750 centiméter alá, míg Szarvasnál ugyanez május 6-ra várható 850 centiméteres vízszint alatt. Az apadás napi üteme a középső és alsó szakaszon nem több 6-8 centiméternél, de legalább egy méteres vízszintcsökkenés lenne kívánatos.
A Körösökön levonuló árhullámnak nincs utánpótlása a vízgyűjtőkön. A Fehér-Körösön korábban, a Fekete-Körösön pedig kedden éjszaka szüntették meg az árvízvédelmi készültséget. A Kettős-Körösön pedig elsőfokú a készültség. Továbbra is harmadfok mellett védekeznek viszont a Sebes-Körös alsó szakaszán, a Berettyón és a Hortobágy-Berettyón, míg a Hármas-Körös teljes szakaszán rendkívüli a készültség.
A Tisza középső és alsó szakaszán alig van apadás
A Tisza és mellékfolyói végig apadnak, Vásárosnaménynál szerda reggelre egy nap alatt 60 centimétert csökkent a vízszint, Tokajtól a Tisza torkolatáig azonban továbbra is nagyon lassú, napi 3-
A Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén szerdán 13 órától harmadfokúra mérsékelték a rendkívüli árvízvédelmi készültséget a Tisza jobb partján Kisköre és Doba között, valamint a Tisza bal partján Kisköre és Fegyvernek között. Továbbra is rendkívüli árvízvédelmi készültség van érvényben a Tisza Fegyvernek és Csongrád közötti szakaszán, a Zagyva visszaduzzasztással érintett szakaszán Újszász és Szolnok között, valamint a Hármas-Körös jobb partján Mezőtúr és Csongrád között. Összesen 531,1 kilométeren védekeznek, ebből 310,3 kilométeren rendkívüli a készültségi fok.
A Közép-Tisza vidékén számos árvízi jelenség figyelhető meg. A gátak mentén fakadóvíz 256, szivárgás
Az elmúlt 24 órában a védekezésben, beleértve a Köröszugot is, 6.306 ember, 445 közúti jármű, 133 építőipari gép és 13 vízi jármű vett részt. Felhasználtak 5.277 tonna kavicsot,
Hatezer katona vesz részt a munkában
Tizenkét órás váltásokban hatezer katona vesz részt az árvízi védekezésben - közölte Juhász Ferenc honvédelmi miniszter azt követően, hogy a helyszínen tájékozódott a Köröszugban folyó gáterősítési munkálatokról szerdán. "A mai helyszíni szemle azt bizonyította, hogy (...) felemelő és megnyugtató az, hogy a profi haderő működik" - mondta a miniszter újságíróknak. Hozzátette, hogy "technika és ember közös együttműködésével be fogjuk tudni bizonyítani, hogy mégsem a víz az úr (...) azt remélem az elkövetkező napokban helytállva meg tudjuk fogni a vizet, négyezer ember biztonságát és az ország nyugalmát megteremtve ezzel".
Az emberek számára megnyugtató érzés ha tudják, hogy olyan haderő áll mögöttük, amely sok emberrel, eszközzel képes a rá bízott feladatot ellátni - közölte a honvédelmi tárca vezetője. A miniszter szerint a védelmi bizottság folyamatosan értékeli a helyzetet, és a Honvédelmi Minisztérium vezetőivel egyezteti a létszám- és technikaieszköz-igényeket. Jelen pillanatban további erők mozgósítására nincs szükség, de adott esetben a Magyar Honvédség teljes személyi és eszközállománya bevonható a védekezésbe.
(MTI)