Húsz évvel az atombaleset után

Húsz évvel ezelőtt, 1986. április huszanhatodikán, 1 óra 24 perckor robbant fel a csernobili atomerőmű négyes reaktora. A reaktortérből kikerülő sugárzó anyag Európa jelentős részét elszennyezte, közvetlenül, illetve közvetve ezrek halálát okozva. Ez volt minden idők legsúlyosabb atombalesete.

Húsz év sem volt elég ahhoz, hogy kiderüljön, pontosan mi zajlott le Csernobilban, ki(k)nek a hibájából történt a katasztrófa, mennyi sugárzó anyag szabadult ki a robbanás során. Becslések szerint négyszázszor több radioaktivitás került a környezetbe, mint Hirosimában. Az áldozatok száma négyezertől százezerig terjed. A bizonytalanságok miatt szólította fel a múlt héten az Európai Parlament (EP) zöldfrakciója a brüsszeli EU-bizottságot, hogy készítsen "pontos mérleget" a csernobili katasztrófa okozta károkról.

Az atomerőmű-robbanás következményei egész Európában és az északi féltekén sokkal súlyosabbak voltak, mint amiről az eddigi tájékoztatásokból tudni lehetett - az EP zöldfrakciója számára készült dokumentum szerzői szerint a katasztrófa hatására a légkörbe került sugárzó gázok és anyagok Európa területének körülbelül 40 százalékát megfertőzték. A robbanás következtében a légkörbe került cézium-137-es izotóp például Szlovénia területének 96, Svájcénak 85, Ausztriáénak 83, Szlovákiáénak 80, Romániáénak 78, Csehországénak 75, Németországénak 44 százalékát beszennyezte. Magyarország esetében a legszennyezettebb rész Budapest és az ország északnyugati része, kisebb sugárzást kapott Észak-Magyarország és a Dunántúl egyes vidékei, míg a déli területek viszonylag tiszták maradtak.

A csernobili katasztrófához számos halálos betegség köthető. A leggyakrabban előforduló betegség a pajzsmirigyrák, amelyből 2005-ig Belaruszban, Ukrajnában és Oroszországban 4 ezer esetet észleltek. Szakemberek becslése szerint csak Fehéroroszországban 18-66 ezren betegedhetnek meg pajzsmirigyrákban az elkövetkező években. Más rákos betegségek csak hosszabb lappangási időszak, az események után 20-25 évvel jelentkezhetnek - ezeket a tapasztalatokat az atomtámadások túlélői szolgáltatták. Körükben egyre gyakoribbakká váltak például a szürkehályog megbetegedések.

A csernobili atomerőmű-baleset után több olyan magyar gépkocsivezető betegedett meg, aki a katasztrófa után a térségben járt. Orvos szakértők egyes esetekben egyértelmű ok-okozati kapcsolatot állapítottak meg a sugárfertőzés és a kamionosok későbbi halála között. Ezekre alapozva a hozzátartozók közül néhányan pert indítottak. Ezekben az ügyekben egymástól eltérő ítéletek születtek: előfordult, hogy a férj halála után több mint öt évvel benyújtott kereset alapján - öt és fél évig tartó pereskedés után - a Legfelsőbb Bíróság megítélte a kártérítést, más esetben viszont az elévülésre hivatkozva az igényt elutasították.

A sugárzó anyagok közül a talajba bemosódott két céziumizotóp hatásával kell hazánkban elsősorban számolni. Sugárzásuk a ma élőket életük végéig érni fogja, de ezek hatása nem jelentős. A budapesti műegyetem két kutatója, Szatmáry Zoltán és Aszódi Attila Csernobilról írott könyvében az áll, hogy a csernobili eredetű többletsugárzás hazánkban a természetes háttérsugárzásnak kevesebb mint egy százaléka. (Nagyjából azonos kockázatot jelent, mint évente három cigaretta elszívása.) Ha azt nézzük, hogy Magyarországon évente mintegy 30 ezer körüli rákos halálesetet regisztrálnak, akkor a Csernobilhoz köthető évi legfeljebb tíz eset nem jelentős. A gyermekek körében sem nőtt a leukémiás esetek száma.

Ezért mondják egészségügyi szakemberek, hogy Csernobilnak hazánkban nem lesz érzékelhető egészségügyi hatása. A hazai populáció aggasztó egészségügyi állapotára más okokat kell keresni.(Ö. Z.)

Ne építsetek új Csernobilt! - üzenik az ukrán zöldek
Ne építsetek új Csernobilt! - üzenik az ukrán zöldek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.