Csernobil évfordulóján köztéri lámpaoltás lesz Pesten
1986. április 26-án, hajnali 1 óra 24 perckor robbant fel a Kijevtől 120 km-re lévő csernobili atomerőmű. A katasztrófa áldozatainak számát még ma sem tudjuk pontosan. A baleset következtében független szakértők tanulmányai szerint mintegy százezren haltak meg, és máig több százezer ember szenved krónikus betegségekben. A kiszabaduló radioaktív szennyezés egész Európát sújtotta, és vannak területek, ahol még most is érezteti hatását.
A Magyar Természetvédők Szövetsége a Föld Barátai Európa által kezdeményezett „Egymillió európai az atomenergia-felhasználás ellen” kampányban a budapesti Nyugati téren szerdán délután kezdi el aláírásgyűjtő akcióját.
Az aláírásgyűjtő akcióval arra kérik az európai döntéshozókat, hogy az unióban állítsák le a nukleáris létesítmények tervezését és építését; mielőbb tegyenek lépéseket az atomenergia Európai Unión belüli alkalmazásának kiváltására; megfelelő mértékben támogassák az energiatakarékossághoz és a megújuló energiák felhasználásához kapcsolódó fejlesztéseket; számolják fel az Euratom Egyezményt, amely Európában rengeteg közpénzzel segíti az atomlobbit.
Szerdán este hét órától a budapesti Déli pályaudvarnál közös megemlékezést szervez a csernobili áldozatok emlékére az Energia Klub, a Greenpeace, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Védegylet. Ökumenikus istentiszteletet követően gyertyát gyújtanak, majd este kilenckor Demszky Gábor főpolgármester a csernobili áldozatokra emlékezve lekapcsolja fővárosi középületek díszkivilágítását.
A szervezők arra kérik a lakosságot, egyházi és világi intézményeket, hogy szerdán este kilenckor oltsák le 5 percre otthonaikban és a közterületeken a villanyt, és gyertyagyújtással emlékezzenek a tragédia áldozataira.