Athén bombával várta Rice-t
Gyújtogatással, harcias nyilatkozatokkal és tömegdemonstráció szervezésével készül Görögország Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter ma kezdődő balkáni körútjára. Tegnap Athénban egy autókereskedésnél robbant pokolgép. Az akciókért az Államellenes Küzdelem nevű anarchista csoport vállalta a felelősséget. A Görög Kommunista Párt és több pacifista szervezet közleményben ítélte el a látogatást, Dora Bakojannisz külügyminiszter szerint azonban kollégájának nem kell semmitől tartania, a görögök vendégszeretők.
Az amerikai diplomácia irányítója a héten Görögországon kívül Törökországban és Bulgáriában tárgyal, illetve Szófiában részt vesz a NATO külügyminiszteri találkozóján. A körút minden állomásán jelentős problémák várják Rice-t. Athénban elsősorban a ciprusi helyzet megoldásában várnak tőle segítséget - azt szeretnék, ha a szigetország újraegyesítésének érdekében nyomást gyakorolna Törökországra. A görögök ráadásul lassítani akarják a török EU-csatlakozást, ám ez utóbbit nagyon energikusan támogatják az amerikaiak.
Ankarában a belpolitikai helyzet is pikáns, mert Ahmet Necdet Sezer elnök túl iszlamistának tartja Recep Tayyip Erdogan kormányfő politikáját. Az Irakkal és Iránnal egyaránt határos Törökország kulcsszerepet játszik a Közel-Keletre vonatkozó amerikai elképzelésekben. A török vezetés ugyanakkor aggódik a kurd kisebbség iraki autonómiája miatt, mert attól tart, hogy az a határ túloldalán is megváltoztatja az erőviszonyokat, és Törökországban ismét harciassá teszi az elmúlt években viszonylag csendes kurdokat. Ebből a szempontból nem mindegy, hogyan fog majd hozzá a kormányalakításhoz Dzsavad al-Maliki kijelölt iraki miniszterelnök, akinek sikerében Washington legalább anynyira érdekelt, mint maga a síita politikus.
Bulgáriában Condoleezza Rice aláírja a kétoldalú katonai együttműködésről szóló megállapodást, amely állandó támaszpontokat bocsát az Egyesült Államok rendelkezésére. A bázisokon nem állomásoznak majd nagy létszámú amerikai egységek, ám a Fekete-tenger térségében számos potenciális "forró pont" van, amelyeket a bulgáriai (és romániai) támaszpontokról figyelemmel lehet kísérni.
A NATO külügyminisztereinek bulgáriai értekezletén egy konkrét beavatkozásról is szó lesz: az USA támogatja, hogy az ENSZ küldjön csapatokat Szudánba, a darfuri krízis rendezésére. A katonai fellépéshez a NATO adná a logisztikai hátteret, ám Szudán egyelőre ellenzi a Nyugat részvételét az esetleges ENSZ-akcióban.