Deficitcsökkentést vár a bizakodó piac
A második Gyurcsány-kormány megalakulása előtt a piacot megnyugvás és kivárás jellemzi - mondták tegnap lapunknak elemzők. Ezt a hangulatot érzékelvén a miniszterelnök azt hangoztatta hétfői sajtóértekezletén, hogy a kormány teljesíti a 2006-os költségvetést, akkor is, ha ehhez különböző intézkedésekre lesz szükség, és eleget tesz a maastrichti kritériumoknak 2008-ra, az euró 2010-es bevezetése érdekében. Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: a kormány készen áll arra, hogy a következő négy évben átfogó változásokat indítson el. - Tartós prosperitás csak egyensúlyban lévő államháztartás mellett és arra épülő kiegyensúlyozott gazdasági növekedéssel lehetséges - érvelt.
Londoni elemzők már vártak a nyilatkozatra. Reinhard Cluse, a UBS konzultánsa az MTI-nek hétfőn azt mondta: Gyurcsány Ferenc a következő napokban várhatóan piacbarát nyilatkozatokat tesz, "de ezek igen elvontak lesznek". A piacnak azonban rövid távon, néhány napra, egy hétre ez is támogatást ad. Dwyfor Evans, a Bank of America alelnöke szerint ugyanakkor a kormánytól a piac és a hitelminősítők valószínűleg legkésőbb júniusig vagy júliusig konkrét reformtervekről szóló bejelentéseket várnak; ezután már fennáll a veszélye az ország leminősítésének és a piaci gyengülésnek.
- A befektetők egyelőre annak örülnek, hogy maradt a koalíció, mert a Fidesz gazdaságpolitikai elképzeléseit riasztónak ítélték a piacellenes, államosító és az osztogató retorika miatt - jegyezte meg Trippon Mariann, a CIB Bank szakértője. Hozzátette: a forint hétfői erősödése is részben ennek tudható be, részben térségi folyamatoknak, illetve a dollár gyengülésének. Más kérdés, hogy ezzel együtt a piacon azt várják, hogy a kormányalakítás után azonnali intézkedéseket jelent be a kormányfő, s a következő négy év a reformok jegyében telhet el.
Az euró pénteki 264,50 forintos jegyzéséhez képest a magyar valuta kurzusa látványosan 262,60-ra módosult hétfő délutánra. A Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX egész nap a 25 072 pontos történelmi csúcs közelében járt, s minden vezető részvény árfolyama bő két százalékkal emelkedett. A BUX végül 265 pontos emelkedéssel 25 044 ponton zárt.
- A piac már rövid távon is kézzelfogható intézkedéseket vár, s tudja, hogy szeptember elsejéig Brüsszelnek is be kell nyújtani a hiteles deficitlefaragó programot az euró bevezetése érdekében - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. Mint hangsúlyozta, a piacot kevéssé érdekli a hogyan, ez a kormány döntésétől függ. A minisztériumok összevonása, a létszámcsökkentés vagy az autópálya-építések ütemének lassítása nem elég. Önmagában a spórolás nem oldja meg a helyzetet. Török szerint az utóbbi hat év osztogató politikája után a kormány kénytelen lesz az emberek zsebébe nyúlni, s ennek elkerülhetetlenül lesznek vesztesei. Barcza György, az ING elemzője is úgy gondolja, hogy azonnali intézkedésekre és hosszabb távon reformokra van szükség.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa - amely tegnap a várakozásnak megfelelően hat százalékon hagyta az alapkamatot - az üléséről kiadott közleményben is utal a költségvetés állapotára mint az egyensúlyi kockázatok forrására. A jegybankelnöknek - akinek hatéves megbízatásából még tíz hónap van hátra - a kampányban elhangzott éles megfogalmazásaitól jól érzékelhetően elütő hangnemben a testület tagjai annak a véleményüknek adtak hangot, hogy "a megalakuló új kormány részéről elsősorban a költségvetési kiigazítás iránti elkötelezettségre és ennek alapján mihamarabb intézkedésekre van szükség. Az új kormány akkor tud leginkább hozzájárulni a magyar gazdaság hosszú távú stabil növekedéséhez, ha hiteles konvergenciaprogram végrehajtásával teremti meg a fenntartható fiskális pozíciót."
Brüsszel is jelezte: várja a magyar gazdaságpolitikai programot. - Most, hogy a választások véget értek, várjuk a konvergenciaprogramot - mondta az EU pénzügyi biztosának szóvivője, Amelia Torres, hozzátéve: Magyarországé a legnagyobb arányú államháztartási hiány az EU-ban.