A piacok megkönnyebbüléssel fogadták a koalíció győzelmét
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint a koalíció meggyőző választási eredménye - nem kis részben a Fidesz szerintük kockázatos ígéretei miatt - jó hír a piacnak, amely azonban jó eséllyel nem lesz hajlandó várni az őszi önkormányzati választásokig az érdemi költségvetési reformprogramra.
Londoni hitelminősítői vélemény szerint vissza kell venni a kormányoldal választási ígéreteiből. Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci konzultánsa kijelentette: piaci szempontból pozitív a koalíció győzelme, "ha nem is elsősorban remek (költségvetési) teljesítménye" miatt, hanem azért, mert a Fidesz ígérgetései jóval nagyvonalúbbak voltak, és e tekintetben a piacok most megkönnyebbültek.
Cluse szerint Gyurcsány Ferenc a következő napokban várhatóan piacbarát nyilatkozatokat tesz, "de ezek igen elvontak lesznek, nem sok konkrétummal". A piacnak azonban rövid távon, néhány napra, egy hétre ez is támogatást ad. A UBS elemzője szerint ugyanakkor a piac legfeljebb hat-nyolc hetet ad arra, hogy a kormány erőteljes jelzéseket adjon költségvetési terveiről.
Erősödött a forint, a pénteki szint fölött maradt a BUX
A forint hétfőn jelentősen 2,50 forinttal erősödött a bankközi devizapiacon, az eurót 262,40/50 forinton jegyezték, szemben a pénteki 264,90/265,00 forinttal. A forint 88 bázisponttal 7,05 százalékra erősödött a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán. A piacon elmondták, hogy a forint erősödésében szerepet játszott a koalíció választási győzelme. A piac gyors intézkedéseket vár az államháztartási hiány rendezésére.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 251,93 pontos nyitás után kissé csökkent hétfőn délelőtt, de még a pénteki záró értéke fölött volt. A BUX 11.30 órakor 24.947,97 ponton állt, ami a pénteki záró értékhez képest 167,94 pontos, 0,68 százalékos emelkedés, a hétfői nyitásnál 84 ponttal alacsonyabb.
(MTI)
Cluse szerint az őszi önkormányzati választások megvárása és a nyári cselekvés között a kormány jó eséllyel úgy fog egyensúlyozni, hogy "darabonként adagolja" majd terveit a piacnak, ami - piaci szempontból - át fogja segíteni a nyáron.
Dwyfor Evans, a Bank of America (BoA) londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokért felelős alelnöke hétfőn az MTI-nek szintén azt mondta: a választások után kezdődött piaci erősödés valószínűleg elsősorban "a Fideszhez társított negatívizmus, a (Fidesz) által az elmúlt hónapokban előterjesztett sok populista javaslat" tükröződése, és az azzal kapcsolatos optimizmusé, hogy "végül nem a Fidesz győzött". Evans szerint ugyanakkor a kormánytól a piac és a hitelminősítők valószínűleg legkésőbb júniusig vagy júliusig konkrét reformtervekről szóló bejelentéseket várnak; ezután már fennáll a veszélye az ország leminősítésének és a piaci gyengülésnek.
A BoA vezető londoni elemzője szerint nem valószínű, hogy a piac és a minősítők hajlandók lennének megvárni az őszi önkormányzati választásokat. Evans szerint a 2010-es euróbevezetés esélye mindenféleképpen "kiszállt az ablakon", és reálisan legkorábban 2012-ben lehet a magyar eurócsatlakozással számolni.
Jeff Gable, a Barclays Capital londoni befektetési ház feltörekvő piaci stratégája hétfőn az MTI-nek azt mondta: a hétfői "kisebb" piaci megugrás a "rövid távú jóhír-folyamnak" köszönhető. Ha a Fidesz győzött volna, sokkal negatívabb azonnali hírfolyam öntötte volna el a piacot, mivel a Fidesz "olyasmiket mondott volna, hogy az ország nagyon súlyos helyzetben van, és a költségvetési hiány sokkal nagyobb annál, amit eddig mondtak ... ez most nincs", mondta az elemző. Gable szerint ugyanakkor a piac "inkább hetekben, semmint hónapokban" méri majd a kormánynak adott időt, mielőtt "erre vagy arra határozottan elindulna".
A Barclays Capital vezető elemzője mindazonáltal hozzátette: derűlátó a reformesélyeket illetően. Gable szerint az új szocialista vezetésű kormány "jó eséllyel egészen más lesz", mint az előző négy évben. Élén egy olyan miniszterelnök áll, aki képes volt az elmúlt 18 hónapban még jelentős hátrányban lévő MSZP-t győzelemre vezetni. Ha Gyurcsány Ferenc érdemi gazdasági reformokra törekszik - márpedig a kormányfői posztra kerülése óta ezt mondja -, most a korábbinál sokkal erősebb helyzetben van ennek véghez vitelére és jó eséllyel képes lesz ehhez támogatást gyűjteni a pártból, mondta az elemző.
Arra a kérdésre azonban, hogy most jobb esélye van-e Magyarországnak az euró 2010-es bevezetésére, a Barclays Capital londoni szakértője azt mondta: ennek esélyei "nagyon alacsony bázisról indulva" most valamivel jobbak, de továbbra is erősen valószínűtlen a céldátum tarthatósága. Hozzátette: ha a Fidesz került volna kormányra, gyaníthatóan bejelentette volna az eurócsatlakozás halasztását.
A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő, amely tavaly decemberben az elsőrendű "A mínusz"-ról a már csak megszorításokkal befektetőinek tekintett "BBB plusz"-ra rontotta a szuverén magyar devizaadósi osztályzatot, a magyarországi választásokról hétfőn Londonban kiadott elemzésében azt írta: a magyar kormánynak vissza kell vennie a kampány során elhangzott ígéreteiből, és "nagyszabású, nehéz reformprogramot" kell elindítania a kiadások csökkentése és az ikerdeficit megfékezése végett.
A Fitch szerint (az ESA szabvánnyal számolt) költségvetési hiány négy éve túllépi a kormány által kijelölt célt, és az idén várhatóan a GDP-érték "legalább 8 százaléka" lesz. Ez a "B mínusz" - vagyis mélyen spekulatív - besorolású Libanonnal együtt a legmagasabb a Fitch Ratings által adóskockázati besorolással ellátott 98 szuverén adósság-kibocsátó között, áll a hitelminősítő által hétfőn Londonban kiadott elemzésben, amely szerint - főleg az áfa-csökkentés importvonzata miatt - a folyó hiány is 8,5 százalékra fog növekedni az idén a tavalyi 7,8 százalékról.
A Fitch szerint "a kiadási ígéretekkel és megalapozatlan adócsökkentési javaslatokkal" jellemzett kampány után a kormánynak kemény finanszírozási környezettel kell szembenéznie, és mély, átfogó kiadáscsökkentést kell bevezetnie. Miután az államháztartási bevétel-GDP ráta már most is csak 42 százalék, a kiigazításnak zömmel alapvető kiadási oldali reformokból kell erednie, egyebek mellett a szociális kiadások hatékonyabbá, a közfinanszírozás átláthatóbbá tételéből, áll a londoni Fitch-jelentésben.