Az európai sajtó ítéletet mond a magyar eredményekről

Az európai sajtó Gyurcsány titkát és Orbán kudarcának okait firtatja,utóbbi csípős megjegyzéseket kap még a konzervatív lapoktól is. Agyőztest viszont sokan emlékeztetik a gazdaság helyzetére. Merkel,Blair és az amerikai kormány is gratulált.

Gratulált Gyurcsány Ferenc miniszterelnök választási győzelméhez José Manuel Durao Barroso, a Európai Bizottság elnöke.

Személyesen gratulált hétfőn a brit kormányfő is. A londoni miniszterelnöki hivatal közölte: Tony Blair telefonon felhívta Gyurcsány Ferencet, és elmondta neki, hogy nagy örömére szolgál a koalíció győzelme. A brit kormányfő szerint a választási eredmény a Gyurcsány által mutatott vezetői képesség és reformelkötelezettség jutalma. Egyben megmutatja a reformok mellett elkötelezett, haladó balközép kormányok választási erejét is.

Az Egyesült Államok kormánya is gratulált Gyurcsánynak és a koalíciónak a választási győzelméhez - nyilatkozta az amerikai külügyminisztérium egyik szóvivője.

Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon gratulált a miniszterelnöknek az általa vezetett kormánykoalíció győzelméhez.

"Az értelem győzött"

Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista frakciójának elnöke, az SPD elnökségi tagja úgy nyilatkozott, hogy Magyarországon "az értelem győzött". Schulz nem rejtette véka alá, hogy elégedettséggel tölti el Orbán Viktor veresége, aki szerinte a választási küzdelemben "gátlástalan populizmussal és kétes stratégiákkal" is próbálkozott.

A hétfői brit lapok szerint a választások eredménye illeszkedik az Európai Unión belüli baloldali térnyerés folyamatába, de a régi-új magyar kormánytól a piac gyors lépéseket vár a költségvetés rendbetételére.

A Financial Times kommentárjának főcíme szerint Gyurcsány Ferenc "kényelmes választási győzelmet" aratott, de "nem lesz sok ideje ezt a győzelmet ízlelgetni", mert jelentős nyomás nehezedik rá a költségvetési reformok végett. A lap a piaci elemzők zömére hivatkozva elérhetetlennek tartja az euró bevezetésére kitűzött 2010-es céldátumot, és úgy tartja: a miniszterelnöknek szinte azonnal lépnie kell a hiány lefaragása végett, őszre pedig átfogó egészségügyi, oktatási és közigazgatási reformjavaslatokkal kell előállnia ahhoz, hogy a forint védhető legyen, és Magyarország ráálljon az euró 2012-es bevezetéséhez szükséges pályára.

A Deutschlandfunk német közszolgálati rádióállomás kiemelte, hogy Gyurcsány a többiekkel szemben nem kirekesztő módon lépett fel, "a politikai apafigura keresi, hogy miként tudna a többiekkel vállvetve" együttműködni. Erre szüksége is van, mert a parlamentben kétharmados törvényeket kell elfogadni.

Spiegel: Gyurcsány Kennedyt idézte

A Spiegel Online megjegyezte, hogy Gyurcsány a második választási forduló éjszakáján a néhai amerikai elnöknek, John F. Kennedynek az 1960-as választási győzelem után elhangzott mondatát használta: Ne azt kérdezd, hogy a hazád mit tud érted tenni, hanem azt, hogy te magad mit tudsz tenni a hazáért.

A baloldali-liberális kormánykoalíció történelmi győzelmének nevezte a Die Presse című osztrák napilap hétfői számában az országgyűlési választások eredményét. A konzervatív napilap budapesti tudósítója ezt úgy értelmezte, hogy most először választottak újra egy kormányt Magyarország fiatal demokratikus történelmében. A cikkíró szerint politológusok mindenekelőtt arra vezetik vissza a baloldali-liberális kormánykoalíció győzelmét, hogy a konzervatív ellenzéknél jobban tudta mozgósítani választóit.

Neue Zürcher Zeitung: visszatérés a politikai őszinteséghez

A Neue Zürcher Zeitung konzervatív lap szerint az ambiciózus ellenzéki fiatal demokraták kíméletlenül nyers elutasításban részesültek, Gyurcsányra pedig "herkulesi feladat" vár. A politikai őszinteséghez való visszatérést emelte ki a lap. A miniszterelnöknek takarékoskodnia kell, és drasztikusan csökkentenie kell a költségvetési hiányt, de ha ezt megteszi, akkor viszont a választási kampányban elhangzott szociális ígéreteit nem tudja majd beváltani.

Az APA osztrák hírügynökség az egyik oldalon történelmi győzelemről, a másikon történelmi vereségről ír, mégpedig az ellenzéki konzervatív Fidesz-Magyar Polgári Szövetség számára. A politológusok nem számolnak azzal, hogy a választási vereség miatti politikai felelősség kérdése már a következő hónapokban napirendre kerül. Az viszont szinte bizonyos, hogy a 2010-es választásoknak a párt A Le Monde elemzése szerint a magyar baloldal meggyőző történelmi sikere azt jelenti, hogy a befektetőkhöz hasonlóan a választók is a növekedést serkentő és az országot modernizáló strukturális reformok folytatását igénylik. A liberális francia napilap kiemeli: az elemzők figyelmesen várják az új kormány megszorító költségvetési politikáját elsősorban az egészségügyre, a közigazgatásra és a pénzügypolitikára vonatkozó átfogó reformokat illetően.

A vezérbe vetett hit kudarcáról írnak szlovák lapok

A szlovák közszolgálati rádió szerint "a magyar választópolgár nem hagyta magát holmi tehetetlen bábuként mozgatni, nem hagyta, hogy más gondolkozzon helyette, így aztán nem egy adott politikai vezérbe vagy pártba vetett hit, hanem a józan mérlegelés diadalmaskodott". A kommentátor úgy ítéli meg, hogy "ezúttal talán lezárul egy korszak, és a nemzedékváltással a szocialisták valóban kirámolták a szekrénybe rejtett csontvázakat... azokat, akik még mindig a régi, kommunista rendszerhez kötődtek".

A pozsonyi Pravda szerint "a magyarországi választásoknak Szlovákia nem a vesztese, mert a magyar választók bölcsességének köszönhetően nem is veszíthetett, hiszen a magyar választók 2004 végén, a kettős állampolgárság kérdéséről döntő népszavazáson érthetően kinyilvánították, hogy a nemzeti kártyákkal folyó játszmák által nem lehet választást nyerni. Ezt Orbán is tudomásul vette, mert a mostani kampány során e kabátujjba rejtett aduját már nem játszotta ki".

A liberális Mladá Fronta Dnes, a legolvasottabb cseh napilap szerint Orbán és a Fidesz annak ellenére is veszített, hogy agresszív kampányt folytatott, amelyben a nemzeti, a katolikus és a családi értékekre helyezte a hangsúlyt.

A baloldali cseh Právo szerint úgy tűnik, hogy az MSZP-nek bejött a generációváltás, a fiatalabb politikusok előtérbe helyezése. Horn Gyula és Kovács László generációja a háttérbe került, míg az első vonalat Gyurcsány Ferenc és Hiller István képviselte, mégpedig sikerrel.

Merkel is gratulált

A jó gazdasági eredményeket tartja a választásokon született MSZP-siker egyik okának a La Libre Belgique című belga lap elemzése. A budapestre küldött különtudósító a hét százalékra leszorított munkanélküliséget és a 4 százalékot meghaladó gazdasági növekedést emelte ki. Nyugati elemzőkre hivatkozva a középtől jobbra állónak tekinthető lap úgy vélte, hogy Gyurcsány nyugodt szakavatottsága, illetve szociális liberalizmusa segített a kártyák sikeres keverésében.

Angela Merkel német kancellár gratulált Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a magyarországi országgyűlési választáson elért sikerhez, s reményét fejezte ki, hogy hamarosan alkalmuk nyílik személyes találkozóra. A kereszténydemokrata kormányfő szerencsét és sikert kívánt Gyurcsánynak az előtte álló feladatokhoz.

Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) elnöke szerint a Romano Prodi vezette olasz balközép erők sikere után Gyurcsány győzelme azt bizonyítja, hogy a globalizáció problémáira adott szociáldemokrata válasz támogatásra lel, míg a konzervatívok neoliberális politikáját elutasítják.

A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) szerint a Gyurcsány győzelmével "a kisebbik rossz győzedelmeskedett", de - mint azt az SNS pozsonyi közleményében jelezte - a párt mindennek ellenére éber "készültségben marad", hogy útját állja a "Szlovákia területén beavatkozni kész magyar irredentizmusnak".

(forrás: MTI)

Tabló 1979-bõl
Tabló 1979-bõl
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.