Történelminek nevezte a magyar koalíció győzelmét a DLF
Ennek kapcsán kiemelte: nem csak ez az első győzelem Magyarország 2004-es EU-csatlakozása óta, a magyar választók többsége hatalmon lévő kormányt is először erősített meg pozíciójában a rendszerváltás óta.
A Deutschlandfunk bejátszotta Gyurcsány miniszterelnök "Győztünk"-bejelentését, hozzátéve, hogy a szociálliberális koalíció elsősorban felelősséghez és feladatokhoz jutott hozzá. A német tudósító az egészségügy és a közigazgatás reformját említette megoldandó feladatokként, valamint a kemény takarékossági kurzust az euró bevezetése érdekében.
A Deutschlandfunk szerint Orbán Viktor, az ellenzéki Fidesz-MPSZ elnöke "szokatlanul gyorsan", már két órával az urnák lezárása után beismerte vereségét, s azt ígérte, hogy a Fidesz vezető szerveivel együtt új stratégiát alakít ki. "Orbán a választási kampány idején vissza-visszatérően bírálta a kormánykoalíció hibáit, anélkül, hogy meggyőző koncepciót ajánlott volna" - közölte a Deutschlandfunk tudósítója Budapestről.
A magyar választási eredmény erősíti a balra tolódást az EU-ban, de a piac gyors lépéseket vár
A magyarországi választások eredménye illeszkedik az Európai Unión belüli baloldali térnyerés folyamatába, de a régi-új magyar kormánytól a piac gyors lépéseket vár a költségvetés rendbetételére - írták a hétfői brit lapok.
A liberális The Independent kommentárja szerint azután, hogy a minap "Olaszország is balra fordult", a szocialisták vezette magyar koalíció sikere megerősíti az európai politikai tájképet jellemző eltolódást.
A lap kiemeli, hogy az EU 25 tagállamából tizenháromban középbal pártok vagy koalíciók kormányoznak.
A legnagyobb brit liberális újság felidézi ugyanakkor azt is, hogy a magyarországi választási kampányt "elkeseredett ütésváltások" jellemezték, és az MSZP és a Fidesz "törvénysértő, vagy ízléstelen módszerek" alkalmazásával vádolta egymást.
A hétfői Financial Times kommentárjának főcíme szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök "kényelmes választási győzelmet" aratott, a cikk megállapítja azonban: a magyar miniszterelnöknek "nem lesz sok ideje ezt a győzelmet ízlelgetni", mert jelentős nyomás nehezedik rá a költségvetési reformok végett.
A londoni üzleti napilap szerint Magyarország halmozta fel a gazdaság méretéhez képest a legnagyobb költségvetési hiányt az EU-ban, ami sebezhetővé teszi a forintot. A deficit tavaly elérte a GDP-érték 6,1 százalékát, és az idén "könnyen" 8 százalékig emelkedhet, ami az EU-bizottságban és a befektetői körben egyaránt "riadalmat kelt" - áll az elemzésben.
A Financial Times szerint a piaci elemzők zöme elérhetetlennek tartja az euró bevezetésére kitűzött 2010-es céldátumot, és úgy tartja: Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek szinte azonnal lépnie kell a hiány lefaragása végett, őszre pedig átfogó egészségügyi, oktatási és közigazgatási reformjavaslatokkal kell előállnia ahhoz, hogy a forint védhető legyen, és Magyarország ráálljon a 2012-es euróbevezetéshez szükséges pályára.
A lap szerint Gyurcsány Ferencnek egyensúlyoznia kell a deficit határozott kezelése és - az októberi önkormányzati választások előtt - a választók elidegenítésének kockázata között.
A koalíció meggyőző választási eredménye azonban jó hír a költségvetési lefaragásokat és a közszféra alapvető reformjait szorgalmazóknak. A választások előtt Szalkai András, az Erste Bank elemzője azt mondta: a piacoknak nagyon jót tenne, ha valamelyik oldal nagy többséggel győzne, mert ez azt jelentené, hogy a kormánynak megvan az ereje a szükséges reformokhoz - áll a Financial Times hétfői cikkében.
A jó gazdasági eredmény az MSZP-siker egyik oka belga lap szerint
A jó gazdasági eredményeket tartja a választásokon született MSZP-siker egyik okának a La Libre Belgique című belga lap hétfőn megjelent elemzése.
Gyurcsány Ferenc kormányfő jobboldali riválisát, Orbán Viktort illetően pedig eközben negatív hatása volt annak, hogy esetenként Silvio Berlusconi távozó olasz kormányfőhöz hasonlították - tette hozzá Christine Dupré különtudósító budapesti keltezésű jelentésében. Emlékeztetett arra, hogy a rendszerváltás utáni Magyarországon eddig példa nélküli eset volt a második mandátum megszerzése bármely kormány számára, miután az életük javulását nem tapasztaló, elégedetlen választók mindig a változásra voksoltak.
A gazdasági eredmények közül Dupré a hét százalékra leszorított munkanélküliséget és a 4 százalékot meghaladó gazdasági növekedést emelte ki.
Nyugati elemzőkre hivatkozva a középtől jobbra állónak tekinthető lap úgy vélte, hogy Gyurcsány nyugodt szakavatottsága, illetve szociális liberalizmusa segített a kártyák sikeres keverésében.
"Eredetileg Orbán és a Fidesz testesítette meg az újszerűséget, de a válságok és a korrupciós ügyek a 2000-es évek elején arra késztették az MSZP-t, hogy új generációt állítson előtérbe" - idézett egy megfigyelőt a lap. "Az MSZP mai vezetőinek és képviselőjelöltjeinek jelentős része negyvenes éveiben jár, pragmatikus és nyitott a világra. Orbán megpróbálta továbbfejleszteni pártját, maradva a szociális konzervativizmus mellett, de ezt a helyet más, kicsiny jobboldali erők már elfoglalták."(MTI)