Gyurcsány be akarja temetni az árkokat, Orbán bűnbakot talált
A hírügynökség budapesti tudósítója beszámolt arról, hogy a szocialisták székháza előtt hatalmas tömeg ünnepelte a győzelmet. Gyurcsány Ferenc beszédet mondott, s meglehetősen meghatottnak tűnt. Ezúttal elmaradt a mokány győzelmi mosoly, ehelyett irónia nélküli enyhe kifejezések domináltak, amelyek a választások veszteséhez szóltak. Gyurcsány komoly tekintettel bizonygatta, hogy meg akarja nyitni a kapukat, valamennyi magyar miniszterelnökeként hidakat akar építeni, be akarja temetni az árkokat és kezet akar nyújtani a politikai ellenfélnek. A kormány újbóli startja után zöld jelzést kíván adni egy jobb európai jövővel rendelkező, igazságos állam megteremtéséhez.
A "kormányváltás" ez alkalommal viszonylagos csupán, hiszen az eddigi szociálliberális kabinet alkotja majd az új kormányt is. A szocialisták és a liberálisok ismét koalícióra kívánnak lépni, azonban a régi-új kormánynak kemény követelményekkel kell szembenéznie. A reformok végrehajtása érdekében mindenekelőtt elszántságot és bátorságot kell demonstrálnia, még akkor is, ha rövid távon ez fájdalmas és csakis hosszú távon hozhat gyümölcsöket. Elengedhetetlen a közigazgatás, az egészségügy és az oktatás reformja, mivel a polgárok türelme véges. Kockán forognak a külföldi beruházások is, amennyiben Magyarország nem tesz végre lépéseket az adóssághegyek leépítésére.
Az egyik oldalon történelmi győzelem, a másikon történelmi vereség, mégpedig az ellenzéki konzervatív Fidesz-Magyar Polgári Szövetség számára. A Fidesz 2002 után másodszor vesztette el a választásokat, ami újdonságnak számít a demokratikus Magyarország történetében, amelyben a polgárok mindeddig rendszeresen leváltották a hivatalban lévő kormányt.
A Fideszben most fejek hullhatnak. A politológusok nem számolnak azzal, hogy a választási vereség miatti politikai felelősség kérdése már az elkövetkező hónapokban napirendre kerül. Ugyanakkor az szinte bizonyos, hogy a 2010-es választásoknak a párt nem a jelenlegi elnökkel, Orbán Viktorral fog nekivágni. Ugyanis az ő tekintélye sem tarthat örökké.
Sokkal inkább azzal lehet számolni, hogy Orbán jobboldali gyűjtőpártja szétesik, miután a várt választási győzelem utáni posztelosztásokból semmi nem lesz. A jobboldali csoportok várják már az Orbán utáni korszakot és a politikai spektrum azt követő újrarendezését. Az ellenzéki Magyar Demokrata Fórum a mérsékelt Fidesz-hívekre spekulál, a szélsőjobboldali MIÉP pedig a párt teljes jobbszárnyára.
Ahogy az lenni szokott, a politikai párttérképet újraszántják, s az ekét ehhez a Fidesz elnöksége maga szállította. Orbán most a jobboldali erők egységét akarja megteremteni, anélkül ugyanis mindenfajta választási győzelem elképzelhetetlen. Ennek érdekében mostani választási vereségéhez bűnbakot kell keresnie, s a célt már meg is találta. A bűnbak szerepét Dávid Ibolyára, az MDF elnökasszonyára osztotta - írta elemzésében az APA osztrák hírügynökség.
Az eddiginél erősebb támogatást kapott a kormánykoalíció a reformok végrehajtására
A szocialista párt vezette magyar kormánykoalíció az eddiginél erősebb támogatást kapott a létfontosságú reformok végrehajtására - írta a parlamenti választásokról beszámoló, hétfő hajnali tudósításában a Reuters hírügynökség.
A brit hírügynökség ismételten kiemelte, hogy Gyurcsány Ferenc kormánya az első olyan kabinet a kommunista rendszer 1989-es összeomlása óta, amely megőrizte hatalmát az újabb megmérettetésen Magyarországon.
A győzelem személyes diadal a 44 éves Gyurcsány számára - fogalmazott a Reuters, kiemelve, hogy a miniszterelnök mentette meg a szocialistákat a biztos vereségtől, s ezáltal újabb mandátumot kapott a reformok végrehajtására.
"Tudatában vagyunk annak a felelősségnek, amellyel felruháztak bennünket. Egy jobb és sikeresebb Magyarországot kell teremtenünk, olyan országot, amelyben jobb élni" - idézte a tekintélyes nemzetközi hírügynökség a választási győzelmét támogatóival ünneplő kormányfőt.
A Reuters ugyanakkor hajnali jelentésében is felhívta a figyelmet arra, hogy a miniszterelnöknek meg kell győznie több milliárd dolláros magyar államkötvény-tulajdonosokat, valamint az Európai Uniót arról, hogy kormánya kész lépéseket tenni a rekord méretű költségvetési deficit lefaragására.
A hírügynökség ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, hogy ennek ellenére gyors lépések nem várhatók, különös tekintettel arra, hogy a kormányra újabb megmérettetés vár az őszi helyhatósági választásokon.
A Reuters ezzel összefüggésben utalt arra, hogy Gyurcsány Ferenc mostanáig több ízben hangsúlyozta ugyan a reformok szükségességét, de elkerült minden olyan kemény döntést, amely népszerűtlenné tette volna a választók előtt.
A hírügynökség szerint Kóka János gazdasági miniszter ezzel szemben már vasárnap lehetséges lépéseket helyezett kilátásba. A Reuters idézte a miniszter azzal kapcsolatos kijelentését, hogy megtakarítások érhetők el az állami szektorban, továbbá a miniszterek számának jelentős csökkentésével.
A brit hírszolgálati iroda ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy mindenfajta lépés az ellenzéki Fidesz kemény ellenállásába ütközhet, s emlékeztetett: a Fidesz egész kampányát arra az érvelésre építette, hogy amennyiben a szocialisták győzelmet aratnak, gazdasági válság köszönt az országra.
Az AP amerikai hírügynökség hajnali tudósításában ugyancsak Gyurcsány Ferencet idézte, aki szerint a kormány nagyobb bátorsággal és nagyobb befolyással folytathatja a megkezdett munkát. Idézte továbbá a miniszterelnök azzal kapcsolatos kijelentését, hogy a választási győzelem nem a hatalomról, hanem a felelősségről és a feladatokról szól. "A győztes felelőssége az, hogy valamennyi magyar nyerjen" - emelte ki a kormányfő beszédéből az AP.
Az amerikai hírszolgálati iroda politikai elemzőket idézve arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány jelentős külföldi nyomás alatt áll. Ezzel összefüggésben utalt az Európai Unió ismételt sürgetésére a reformok folytatására, illetve az euró bevezetésére. Utalt arra is: a külföldi beruházók világossá tették, hogy támogatják ugyan a koalíciót, de szeretnék látni a reformok végrehajtását. (MTI/APAReuters/AP)