Túlélő költözőművészek
Közös kiállításuk: a Packing-Case - Álmok túlélőcsomagokkal, avagy túlélőcsomagok álmokkal holnap este hatkor nyílik a Dorottya Galériában.
Szekrény, ágy, tulipános láda, túlélőcsomagok és néhány kivetítő. Ezek kerültek a kiállítás átmeneti "életszobájának" padlószőnyegére. A képzelt miliőben minden egyes, a két művész élete során felgyülemlett használati tárgyból kiállítási tárgy válik, de egyúttal azt is megkérdőjelezik, szükségünk van-e rájuk. Kérdés, mit vinnénk magunkkal, ha mindössze egybőröndnyi holmira kellene redukálnunk a végeláthatatlan gyűjteményt.
- Az Instant Bag, avagy túlélőcsomagok című munkám elkészítése előtt különféle nemzetiségű, életkorú, személyiségű embereket kérdeztem meg arról, mik lennének "emigrálási alapcsomagjuk" elhagyhatatlan darabjai - meséli Oravecz Tímea. - Volt, aki az értékük alapján válogatott, volt, aki az emlékeit vitte volna. Ez az ironikus játék Oravecz szerint aktuális és igen érzékeny problémát feszeget: a nyolcvanas évektől mi magyarok is bekerültünk az emigrációs vérkeringésbe, egyre többen szembesülünk a válogatás nehézségével.
Oravecz az őt körülvevő tárgyakból épített még láthatatlan szekrényt, azaz egy két méter magas polcrendszerbe ágyazott tárgytornyot, de annak darabjait - csizmát, farmert, turmixgépet - maga a látogató is rendezgetheti egy számítógép segítségével a vászonra vetített óriás tetrixen. Tulipános ládájában pedig a hagyományos kelengye helyett egy monitor található, amely vég nélkül játssza Oravecz tárgyainak sorozatát.
- Évek óta keresem a tárgyak nélküli élet módját, még nem sikerült megtalálni - mondja.
Az állandó továbbállás gondolatával járó víziókat, félelmeket jeleníti meg a budapesti Képzőművészeti Egyetem egykori intermédia szakos hallgatója, Katarina Sevic videofilmjében.
- Visszatérő álmom, hogy csomagolok, és közben az az érzésem, hogy elkésem valahonnan, nem tudom befejezni, amit elkezdtem - meséli Sevic. - Mikor erről beszéltem külföldről érkezett barátaimnak, kiderült, ők is álmodnak hasonlót.
További kiállítások:
Április 25. Farkas Gábor grafikus kiállítása a Fészek Galériában (Budapest, Kertész u. 36.) Április 26. Gönczi Gerhardt Tibor életmű-kiállítása a Pontos Galériában (Budapest, Batthyány u. 65-67.) Április 27. Benkő Viktor festőművész kiállítása a Madách Galériában (Madách Imre Művelődési Központ, Vác) Április 28. Vajda Lívia (Franciaország) kiállítása az Erdész Galériában (Szentendre, Bercsényi u. 4.)