Al-Maliki egységkormányt tervez Irakban
Több mint négy hónappal a választások után a hét végén esély nyílt rá, hogy végre miniszterelnöke legyen Iraknak. A parlamenti többséget alkotó síita koalíció az eddigi ideiglenes kormányfő, Ibrahim al-Dzsaafari helyett Dzsavad al-Malikit jelölte a posztra. Mindketten a Dava nevű pártnak a tagjai, és keményvonalas, szektariánus politikus hírében állnak. Al-Dzsaafari azonban nem bizonyult hatékonynak sem a problémák megoldásában, sem a diplomáciai manőverezésben. Al-Maliki vele ellentétben a nyílt beszéd és a kemény kéz híve - például nemcsak a terroristákat akarja halálra ítélni, hanem mindenkit, aki a legcsekélyebb segítséget nyújtja nekik.
A honatyák a kormányfővel egy időben más posztokra is jelöltek politikusokat. A parlament elnökének egy szunnita személyiséget javasoltak, helyettese egy síita és egy kurd lesz. A kurd Dzsalal Talabani köztársasági elnök már fel is kérte al-Malikit a kormányalakításra. A megbízatás elfogadásakor mondott beszédében elsőként a fegyveres milíciákkal foglalkozott, s hangsúlyozta, hogy ezeknek bele kell olvadniuk a kormány fegyveres erőibe. Korábbi nyilatkozataiban egy családnak minősítette az irakiakat, és kiállt az ország területi egysége mellett.
George W. Bush azonnal történelminek nevezte a bagdadi fejleményeket. Szerinte al-Maliki jelölése és az új kormány kinevezése "csapást jelent a szabadság ellenségeire", és az irakiak megmutatták a világnak, hogy érdemes volt várni a demokrácia eredményeire. Az elnök azonban előresietett, al-Maliki kabinetjét a parlamentnek kétharmados többséggel kell kineveznie, amire harminc nap áll rendelkezésre. Egyelőre nem világos, hogy az al-Dzsaafarival elégedetlen kurd és szunnita kisebbség elfogadja-e al-Maliki jelölését. Zalmay Khalilzad bagdadi amerikai nagykövet, akivel a síiták előzetesen egyeztették a döntést, a CNN-nek nyilatkozva határozott, erős vezetőnek nevezte al-Malikit, külön kiemelve, hogy egyetlen regionális szereplőhöz sem kötődik. Az utalás Iránra vonatkozik, amely jó kapcsolatokat ápol az iraki síitákkal.
John Kerry demokrata párti szenátor szombaton, a vietnami háború ellen tartott híres beszéde 35. évfordulóján azt mondta, az Egyesült Államoknak május közepéig kellene határidőt adnia az irakiaknak a kormány felállítására, és meg kell őket fenyegetni a csapatok azonnali kivonásával. Bush 2004-es elnökválasztási ellenfele szerint az év végéig mindenképpen haza kellene hozni a harcoló alakulatokat Irakból. A hét végén legkevesebb nyolc amerikai katona vesztette életét. Az USA összes vesztesége ezzel 2390 főre növekedett.