Van még adósság bőven
Az NB I-esek közül hét klub - az Újpest, az FTC, a Fehérvár, a Kaposvár, a Diósgyőr, a Honvéd és a Sopron - adós, a visszafizetendő summa 600 millió; ebből az Újpest és az FTC része összesen csaknem negyedmilliárd forint. Információnk szerint Ferencz a tanácskozáson felhívta a figyelmet egy jegyzőkönyvre Ábrahám Attila sporthivatali államtitkár és Kisteleki István MLSZ-elnök március 20-i találkozójáról. A megbeszélésen Kisteleki ígéretet tett arra, hogy a szövetség nem ad licencet azoknak a kluboknak, amelyek nem fizetik vissza a Profi Liga Kft. által kibocsátott, s a Magyar Fejlesztési Bank által lejegyzett kötvényből felvett hitelt.
S láss csodát, az elnökség csütörtökön úgy döntött, hogy a következő évad versenykiírásában rögzíteni kell: az adósoknak június 15-ig kötelező rendezniük a számlájukat, különben nem nevezhetnek a 2006/ 2007-es bajnokságra.
A szigor egyfelől üdvözlendő, másfelől különösnek tetszik, ha figyelembe vesszük, hogy Ferencz (aki a Magyar Hivatásos Labdarúgó Liga elnökeként kezességet vállalt a "futballkötvény" 3,1, illetve - a beléptetőrendszer 5,2 milliárdjával együtt - 8,3 milliárdos összegéért), a következőket írta az MHLL február 8-i közgyűlésének jegyzőkönyvébe: "A Magyar Labdarúgó Liga (Kisteleki az MLSZ-en kívül ennek is az elnöke - A szerk.) 150 millió forinttal tartozik a Profi Liga Kft.-nek." Ez a pénz a 2004/2005-ös NB I érmeseinek díjazására ment el. Ám az MHLL még 2003-ban 260 milliós hitelt vett fel a Profi Liga Kft.-től, s bár a visszafizetés a múlt év végén lett volna esedékes, a tartozást máig nem sikerült kiegyenlíteni. A Magyar Hivatásos Labdarúgó Liga százszázalékos tulajdonában lévő Ligamarketing Kft. pedig 60 millióval adósa a Profi Ligának (liga aztán van bőven...); ha a három tételt öszszeadjuk, 470 millió forint jön ki. "Csupán" 130 millióval kevesebb, mint a csapatok adóssága szintén a Profi Liga felé. Tehát olyanok követelnek pénzügyi fegyelmet a kluboktól, akik maguk is hasonló cipőben járnak...
Az ügyhöz tartozik, hogy a ligatanács épp e héten foglalt állást amellett: semmiképp sem zárhatók ki a csapatok, mivel végrehajtásról vagy felszámolásról nincs jogerős végzés - tényleg nincs -, és anélkül nem lehet megtagadni a licenc kiadását. Az ellentmondás szembeszökő, noha például a debreceni Szima Gábor, az újpesti Kovács Péter és a siófoki Nemes Ferenc mind a ligatanácsban, mind az MLSZ elnökségében benne van. Az érdekeik nyilvánvalóan nem lehetnek azonosak, hiszen - hogy mást ne mondjunk - a Debrecen soha nem vett fel hitelt a Profi Ligától, szemben a nemcsak a bajnokságban, hanem az adósságlistán is az első helyen álló Újpesttel.
További adalék, hogy - miközben roppant pénzügyi terhek alatt roskadozik a magyar futball - Kisteleki (kampányfogásként, még MLSZ-elnökké választása előtt) megígérte az NB I-es csapatoknak, hogy havonta hárommillió forintot utal át mindegyiküknek. Meg is teszi. Tessék csak számolni: ez minden hónapban 48 millió forint! A cechet állítólag abból állja, hogy az RTL Klubnál kijárta: a tévétársaság a közvetítésekért május végén esedékes 200 millió forintot már a tavaszi szezon kezdete előtt fizesse ki. Ha ez megtörtént is, olyan nagyon nem sóhajthat fel senki sem...
A szorongatott klubok kiváltképp nem, már csak azért sem, mert valamennyien tudják: Kisteleki és Ferencz nem most lett az MLL, illetve az MHLL elnöke, azaz legkésőbb néhány héttel az után, hogy hivatalba léptek, szembesülniük kellett a fenyegető helyzettel. Ám a saját portájukon - értsd: a ligákon belül - nem söpörtek a tegnap tapasztalt igyekezettel.
A mostani határozott fellépés dacára alighanem lesz még itt szó arról, hogy a magyar futballból a morál ugyanúgy hiányzik, mint a kasszából a pénz...
l Aláírta szerződését az MLSZ-szel Bozsik Péter, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya és Détári Lajos, a csapat szövetségi edzője. A megállapodások a szeptemberben kezdődő Európa-bajnoki selejtezősorozat végéig szólnak.