Kis hadsereg védi Bagdadban az USA városnyi képviseletét

Amennyire ez lehetséges, a legnagyobb titoktartás közepette épül a világ legnagyobb nagykövetsége.

Az Egyesült Államok új bagdadi képviseletének több mint negyvenhektáros épületegyüttesét az AP hírügynökség beszámolója mind területét, mind a projektet övező titkolódzást tekintve Vatikánvároshoz hasonlította. A Tigris partján egy éve épülő komplexum nagyjából egyharmad részben van készen, a legfontosabb irodaépületeket jövő nyárra kell befejezni.

Az amerikai külügyminisztérium a biztonsági megfontolásokra hivatkozva semmilyen információt nem ad, ám a szenátus egy jelentéséből kiderül néhány érdekes részlet. Az összesen 21 épületből álló nagykövetséget magas falak veszik majd körül, az öt bejárat valóságos erőd lesz - és kialakítanak egy vészkijáratot is. A várható aknatámadások miatt minden épületet a szokásos amerikai szilárdsági normák két és félszeresével terveztek meg, a védelemért, mint máshol is, tengerészgyalogosok felelnek majd. A különbség csak a létszámban mutatkozik majd meg: míg egy kisebb követséget alig tucatnyian őriznek, a bagdadi misszióra kis hadsereg vigyáz.

A gyakorlatilag önálló városként működő diplomáciai képviseletnek saját víz- és áramszolgáltatása lesz, még a szemétégetés is a kerítésen belül marad. A nagykövet és helyettesének rezidenciái, az iroda- és lakóépületek mellett uszoda, tornacsarnok, gyorsétteremközpont, klubház, illetve élelmiszerraktár is készül. A nagykövetség méretére jellemző, hogy hatszor akkora lesz, mint az ENSZ New York-i központja, és tízszerese egy szokásos amerikai külképviseletnek.

Az USA jelenlegi bagdadi nagykövetségén - Szaddám Huszein egyik volt palotájában - 5500-an dolgoznak. Külügyi források szerint ez azért van, mert szinte minden amerikai kormányszerv képviselteti magát egy kisebb-nagyobb irodával, ráadásul a személyzet zöme biztonsági feladatokat lát el: több száz katona, néhány tucat FBI-ügynök, és a külső kerítésnél rengeteg iraki őr. Ez feltehetően az új képviseleten is így lesz, mivel nem várható, hogy az iraki biztonsági helyzet rövid távon lehetővé tenné a diplomáciai tevékenység szokásos formáját. A tervre eredetileg egymilliárd dollárt irányoztak elő, ám a kongresszus végül "csak" 592 millió dollárt szavazott meg. A fővállalkozó egy kuvaiti építési cég, de a biztonsági szempontból legkényesebb részeket hat alvállalkozó építi. Ezekből öt amerikai, ám még a vállalkozások neve is titok. A nagykövetség helyének tulajdonjogát az USA 2004-ben szerezte meg az iraki ideiglenes kormánytól, a tranzakció részletei nem nyilvánosak. Sok iraki úgy véli, már a nagykövetség méretei is azt sugallják, hogy az országot továbbra is az Egyesült Államok akarja irányítani.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.