Ha Dzsaafari félreáll, egységkormány alakulhat Irakban
A kétnapos halasztás lehetőséget nyújt arra, hogy fokozzuk a (kormányalakítás előtt álló) nehézségek áthidalására irányuló erőfeszítéseinket - közölte csütörtökön Adnan Pacsacsi, majd hozzátette: - Bízom benne, hogy sikerül létrehoznunk a nemzeti egységkormányt, ami minden iraki reménysége.
Az iraki parlament vezető síita tömörülésének kezébe helyezte a döntést miniszterelnök-jelöltségéről csütörtökön Ibrahim al-Dzsaafari ideiglenes kormányfő. Ez azt jelezheti, hogy "puhult" a jelöléséhez eddig a kurd és szunnita ellenkezés dacára váltig ragaszkodó politikus álláspontja. Dzsaafari elhatározását közleményben tudatta. Ebben a politikus tudatta: a síita tömb választotta meg miniszterelnök-jelöltnek, és e tömörülés fog dönteni arról is, hogy félreálljon-e, elősegítve ezzel a tervezett nemzeti egységkormány megalakulását.
Dzsavad al-Maliki, a tömörüléshez tartozó Iszlám Dava párt szóvivője közölte: a döntés visszautalása nem jelenti, hogy Dzsaafari máris félreállt volna, hanem most Abdel-Aziz al-Hakimnak és a síita szövetség más vezetőinek a térfelén "pattog a labda".
Dzsaafari eddig váltig ragaszkodott jelöléséhez, jóllehet a szunnita és a kurd kisebbség hevesen ellenezte azt. Képtelennek tartják a síita politikust, hogy felszámolja az országot megrázó erőszakhullámot. A síita tömörülésnek Dzsaafari mostani lépése azonban lehetőséget nyújt arra, hogy esetleg engedjen a kisebbségi követeléseknek. A 275 tagú iraki parlamentben e tömörülésnek százharminc képviselője van, így őket illeti a miniszterelnök-jelölés joga. A kormányfő parlamenti megerősítéséhez azonban szüksége van a szunniták és a kurdok támogatására.