Újabb csúcson az olajár, rekordon a BUX...
Részben az olajár-emelkedéssel, részben a nemzetközi piacok megnyugvásával, az amerikai kamatemelési várakozások változásával és a tengerentúli hozamok csökkenésével magyarázzák elemzők, hogy tegnap új történelmi rekordot ért el a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, amely 416 pontos emelkedéssel 24434 ponton zárt szerdán. Az előző kereskedési napi záróértékéhez képest ez 1,7 százalékos erősödés.
Az átlagos 23 milliárd forintos forgalom mellett az OTP papírjai szárnyaltak, három százalékkal nőtt az árfolyam. A keddi teljesítménytől elmaradva, de egy százalékot szedett magára a Mol is. Megfigyelők úgy vélik, az olajpapír kezd drágává válni, a Brent árának emelkedése már megjelent az árfolyamban. Valószínűbb, hogy az amerikai kamatkilátások miatt tértek vissza befektetők, s hatással lehetett a New York-i tőzsde előző napi emelkedése is. Szerdán ez a jó hangulat a nyugat-európai tőzsdékre is átragadt.
Az északi-tengeri Brent ára eközben tegnap újabb rekordot döntve elérte a hordónkénti 73 dollárt, az amerikai könynyűolaj ára szintén 71 dollár körül mozgott. A magas ár egyik oka az iráni nukleáris program nyomán kiéleződött nemzetközi vita. Ám a The New York Times értesülése szerint az amerikai-kínai elnöki eszmecserén szóba kerül a kínai olajfogyasztás alakulása is, Washingtont aggodalommal tölti el, hogy Peking energiaétvágya felborítja a piaci egyensúlyt.
A bizonytalanság újabb magasságokba tolta az arany árát. A kincsképző nemesfém unciájáért szerdán 627 dollárt kértek.
Furcsa ívet rajzolt a dollár árfolyamát ábrázoló grafikon is. Miután kedd este közzétették az amerikai jegybank nyílt piaci bizottságának legutóbbi ülésén készült jegyzőkönyvet, a befektetők arra a következtetésre jutottak, hogy végéhez közeledik a kamatemelési sorozat. Ennek nyomán az eurót 1,2373 dolláron jegyezték. Ám tegnap hozták nyilvánosságra a fogyasztói árak márciusi alakulásának adatait, amelyek a vártnál gyorsabb iramú inflációról tudósítottak. A havi változás 0,4, a maginflációban 0,3 - éves szinten 3,4 és 2,1 százalék - volt. Ez pedig arról győzött meg sok befektetőt, hogy a jegybanknak mégis emelnie kell. Ezek után az euró 1,2290 dollárra módosult. Később a dollár újra gyengült. Ezt a mozgást követte a forint és sok más valuta. Az euró kurzusa délelőtt 264 forint körül alakult, este 265,90 táján.