Járai ismét megpróbálta - de most sem járt sikerrel
Az elemzők a forint erősödésének hátterében inkább nemzetközi okokat sejtenek: az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ülésének most nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvéből az elemzők azt a következtetést vonták le, hogy mégse folytatódik olyan ütemben a tengerentúli kamatemelés. Emiatt aztán még inkább a feltörekvő piacok valutái keltették fel a befektetők érdeklődését - így a forintot is valamivel többen keresték. A magyar valutával egész nap a 264-265 forint közötti sávban kereskedtek, ez jó egy-másfél forinttal erősebb volt a keddi zárásnál - igaz, estére valamivel 265 forint fölé gyengült a kurzus.
Járai Zsigmond tegnap tulajdonképpen megismételte korábbi kijelentéseit - e szerint a költségvetési fordulat elkerülhetetlen, a "felelőtlen pénzügyi politikának" véget kell vetni - és jobb minél előbb változtatni, mert jobb ha "magunk térünk át új gazdaságra, mintha a gazdaság szereplői kényszerítik ki azt". Szerinte ezen politika folytatását csak a különösen kedvező külső környezet tette lehetővé, ám ez most megváltozni látszik.
A tőzsde szárnyalásával kapcsolatban - kérdésre válaszolva - nem túl optimista véleményének adott hangot, miszerint a mostani szárnyalásnak "könnyen eljöhet a böjtje". Az MNB elnöke szerint ugyanis az állami túlköltekezés, az állami eladósodás is szerepet játszik a mostani folyamatokban.
Járai Zsigmond megismételte: nem biztos abban, hogy ha cselekedni kellene, akkor a Monetáris Tanács gyorsan tudna reagálni a pénzügyi folyamatok megítélésében. (Kedden a Dow Jonesnak azt mondta: a testületben meglévő politikai ellentétek kétségessé teszik, hogy a megfelelő határozottsággal tudjanak fellépni egy krízishelyzetben. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a jegybank eszközei - a kamatemelés - sem biztosan elegendők egy ilyen szituáció kezelésére). A jegybankelnök szerint a Monetáris Tanács legutóbbi bővítése is vitt bizonytalanságot a testület munkájába - azt közölte, hogy mindez politikai nyomásra, a Gyurcsány-kormány kielégítésére történt. Van feszültség a testületben - ismerte el -, de ez addig nem lényeges, amíg nincs teendő, nem kell cselekedni, például "ha a forint olyan szintet ér el, ami már veszélyezteti a pénzügyi stabilitást".
Katona Tamás, a pénzügyi tárca közigazgatási államtitkára kérdésünkre válaszolva azt közölte: nem látnak kockázatot a Monetáris Tanács munkájában, pláne nem politikai jellegű kockázatokat. Hangsúlyozta, hogy a testületben kiváló szakemberek ülnek - mint mondta, nem érzékelik, hogy a testület munkáját bármi bizonytalanná tenné. Leszögezte azt is: a jegybankelnök realitásérzékének változását nem feladatuk kommentálni.
Ennél keményebben fogalmazott Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese. Közleményében úgy fogalmaz: a magyar jegybank elnökére már nem figyelnek oda a szakértők: tudják, hogy Járai Zsigmond kampányol; így amit mond, azt nem kell komolyan venni. Ha a piac nem veszi komolyan a jegybankelnököt, akkor valószínűleg a választóknak sem kell, hiszen amit mond, az része annak a riogatósdinak, amelynek szem- és fültanúi vagyunk a választási kampányban. - vonta le a következtetést Burány.
Járai Zsigmond Debrecenben egy kérdésre válaszolva egyébként kijelentette: nem érzi, hogy megnyilatkozásai miatt koncentrált támadások érnék. "A helyzet feltárása nem politizálás, a politikai szféra érdeke is, hogy a piacok reálisan lássák a helyzetet" - mondta.