Az MSZP-ben most jó a morál

A jobboldal súlyos válságban van. Ezért nem személy szerint Orbán Viktor a felelős. Az MSZP-SZDSZ ügyessége végül is kiszorította a jobboldalt - mondja lapunknak adott interjújában Szelényi Iván.

Néhány nappal a választások második fordulója előtt arra kértük az Egyesült Államokban élő Szelényi Iván szociológust (68), adjon helyzetértékelést a hazai politikai viszonyokról, az esélyekről és a kudarcok várható következményeiről.

- Szinte mindenki biztosra veszi a koalíció győzelmét, s a Fidesz vereségét, bár némi kötelező köröket még tesznek a politikai elemzők, egy-két mondatban utalnak arra, hogy mi minden marad még nyitva - írta néhány nappal a választások második fordulója előtt Kéri László politológus. Nem érzi-e úgy, hogy a balliberális oldal előre iszik a medve bőrére?

- Nem hiszem, hogy ez alkalommal tévednének. Minden jel arra utal, hogy a jobboldal nem képes megnyerni a választásokat. Ha megnézzük, hogy hány helyen vezetnek MSZP-s képviselők, és hány helyen lépett vissza az SZDSZ a szocialisták javára, akkor - csoda híján - matematikailag lehetetlen, hogy a jobboldal, akár még Fidesz-MDF összefogással is, megnyerje a választásokat. Az utóbbi két párt viszonyában ennek a helyzetnek a reális felmérése tükröződik. Ezért nem működik együtt a két jobboldali párt. A kulisszák mögött valószínűleg felmérték, hogy ezt a választást elveszítették. Mind a Fidesz, mind az MDF már 2010-ben gondolkodik. Mindketten igyekeznek majd a másik párt szavazóitól a maguk számára szimpátiát szerezni.

- Orbán Viktor azért nem egészen úgy viselkedik, mint aki vesztésre áll. Ő azt igyekszik elhitetni híveivel, hogy ha alulmarad, arról nem ő, hanem az MDF, illetve Dávid Ibolya tehet.

- Mindenki, aki veszít, bűnbakot keres. Ez természetes. A Fidesz azzal próbálja vádolni a másik jobboldali pártot, hogy elvette tőle a szavazatokat. Ha ön vagy én lennék a Fidesz elnöke, ugyanezt tenném. Érdekesebb kérdés, hogy Orbán Viktor hogyan ítéli meg a saját helyzetét.

- Ez lett volna a következő kérdésem: mit gondol, milyen következményei várhatók a jobboldal vereségének? Milyennek látja Orbán Viktor jövőjét, amennyiben 2002 után ismét elveszíti a parlamenti választásokat?

- Én annak látom jeleit, hogy Orbán felmérte a helyzetét, és megfontolja, hogy vagy visszavonul, vagy a vereség után ki fogják szorítani a pártvezetésből, és visszamegy Tokajba szőlőt művelni. Figyelem őt, és azt veszem észre, hogy gyengül, energiahiánnyal küzd, ami korábban rá igazán nem volt jellemző.

- Két vereség után már nincs bocsánat?

- Nyugaton ilyenkor lényegesen csökkennek egy pártvezető esélyei arra, hogy posztján maradjon. És ismétlem: abban sem vagyok egészen biztos, hogy Orbán annyira akarná ezt az egészet folytatni.

- Mire alapozza ezt?

- Nekem igazán nincs semmiféle belső fonalam a Fideszhez, de már a kampány során is, és nemcsak az első forduló után, azt láttam: energiahiánynyal küszködik.

- Netán nem tudott megújulni? Az önkéntes parlamenti távolléttel majdnem három éve esett ki a 2002-es bukás után. Ez bosszulta volna meg magát?

- A jobboldal súlyos válságban van. Ezért nem személy szerint Orbán a felelős. Az MSZP-SZDSZ ügyessége végül is kiszorította a jobboldalt.

- Szándékosan mondott ügyességet és nem teljesítményt?

- A teljesítmény is egészen jó volt, és Gyurcsányban sikerült egy megnyerő, karizmatikus és tehetséges vezetőt találni. Az is nagyon fontos, hogy a jobboldalnak kevés mozgástere marad egy olyan kormányzattal szemben, amely kombinálja a baloldali szociális-morális gondolkodást egy liberális gazdaságpolitikával. A jobboldalnak eközben a privatizáció mellett kellene érvelnie, a tőke pártján kellene állnia. A leglényegesebb ügyekben elvették a jobboldal kenyerét. Nem volt ésszerűtlen, hogy a jobboldal inkább morális-etikai kérdésekben, a patrióta-keresztény értékek jegyében próbálja magát meghatározni. De ezzel nem lehet választásokat nyerni. Mivel a Fidesz nem tud jobboldali gazdaságpolitikát képviselni - azt a koalíció megteszi -, ez maradt neki. Sok olyan témát fogalmazott meg viszont a Fidesz, amit baloldali-populista-szociáldemokrata pártok tűznek zászlajukra.

- Feje tetejére állt a világ minálunk?

- A gazdaságpolitikában mindenképpen. A társadalompolitikában a jobb- és a baloldal különbsége világos. Az MSZP azt a társadalmi-morális politikát követi, amelyet a baloldal szokott, a Fidesz pedig e téren azt, amit a jobboldal másutt is tesz. De - ismétlem - a gazdaságpolitikában a Fidesznek nem maradt mozgástere. Az MSZP egy Tony Blair-es, új-szociáldemokrácia gazdaságpolitikát alkalmazott. Az MSZP minden racionális elemet átvett a jobboldali gazdaságpolitikából. Ezért az igazán baloldaliak nem is érzik otthonosan magukat az MSZP-ben, merthogy nekik az túl jobboldali. Ez alapvető probléma. Arról viszont fogalmam sincs, hogy ezt a dilemmát a jobboldal miként tudja megoldani. Dávid Ibolya próbál tenni azért, hogy valamiféle konzervatív gazdaságpolitikát megfogalmazzon, de ez nem igazi alternatíva azzal szemben, amit az MSZP-SZDSZ csinált. A Fidesz nem tudott koherens programmal kiállni: patrióta-keresztény elemeket igyekezett összehozni narodnyik, baloldali-szocdem gazdaságpolitikával. Emellett a jobboldalon ott van még a vezetés problémája.

- Több neves kutató, elemző, tudós, köztük ön is egykor Magyarország legtehetségesebb politikusának nevezte Orbán Viktort. Mit gondol, az évek során mit rontott el Orbán, illetve a jobboldal?

- Orbán kiégett, vagyis úgy érzem, hogy nincs már mit mondania. De mintha személy szerint is kiégett volna. Ebben szerepet játszhat az is, hogy a komoly ellenfelet démonizálják. Az amerikai republikánusok így tettek Bill Clintonnal is. Orbánt is démonizálta a magyar politika. Régi recept: a veszélyes ellenfélből ördögöt kell csinálni. Antallból, Hornból és mára Orbánból is démont faragtak. Nem tudom, hogy személy szerint ő ezt hogyan képes feldolgozni.

- Miközben a saját táborán belül istenkirályt kreáltak belőle.

- Így van. Orbán ebbe is belefáradt, és elfogyott a szufla, a friss mondanivaló. Reálisan felmérte, hogy a második vesztett választás után nagy az esély, hogy visszavonuljon, és talán kész is erre. Én egyébként Gyurcsány Ferenc megjelenéséig vallottam azt, hogy Orbán Viktor Magyarország legtehetségesebb politikusa. Gyurcsányban viszont fantasztikus ellenfélre talált. Ez alkalommal Gyurcsány Ferenc energiaszintje messze magasabb volt, mint a Fidesz elnökéé. Gyurcsány friss erő, még vannak tartalékai. Kormányfőnek tudta magát megválasztatni a pártarisztokrácia akarata ellenére. Utána pedig ledolgozta az MSZP hátrányát. Ha ő nem jelenik meg, hanem Medgyessy marad 2004 nyarán a kormányfő, akkor az MSZP elveszíti a 2006-os választást.

- Milyen következményekkel jár a Fidesz veresége a szövetségre nézvést?

- Csak egy százalékkal kaptak kevesebbet, mint az MSZP, s azért ez nem olyan rossz eredmény. Az MDF nélkül még soha ennyi szavazatot nem kapott a Fidesz. Szétesni talán nem fog a pártszövetség. Magyarország alapvetően egy jobboldali ország. A két vezető közötti energiaszint, a frissesség győzött. Gyurcsánynak nem volt sok ideje, hogy elég hibát elkövessen. Orbán majdnem húsz éve politikus, több jelentős teljesítménnyel, de ismétlem: kiégettnek, erejét vesztettnek tűnik. A Fideszen belül nyilván beindul majd egyfajta utódlási harc. Ez ismét probléma lesz a jobboldalon, mert sehol nincs "Orbán II". A pártelnök mindig kiszorította a második embereket.

- Mit szól az MDF szerepléséhez és magatartásához a jobboldalon belül? Heller Ágnes filozófus nemrég azt mondta, hogy ha a Fórum nem adja el magát egy tál lencséért, értsd egy miniszteri posztért, akkor felkel Dávid Ibolya napja. Az MDF elnök asszonyának "korszerű európai konzervativizmusán" kicsiny szeplő, hogy ő azért az Orbán-kormány tagjaként némelykor meglehetősen ellentmondásosan viselkedett, most pedig Schmuck Andor Tisztelet Társaságával kötött választási szövetséget. Nem arról van-e szó, hogy a mostani MDF a 2002-es Centrum Párt szerepét játssza el, amennyiben jobboldalról vesz el szavazatokat, s ily módon közvetve a mostani kormány újabb négy évéhez asszisztál?

- A közvélemény-kutatások jól jelezték előre az első forduló eredményeit. Az egyetlen nagy meglepetés az MDF parlamenti bejutása volt. Nemigen látom belülről az MDF-et, nem tudom megmondani, hogy Dávid Ibolya mennyire hitelesen konzervatív. Egy biztos: hosszú menetelés vár most a Magyar Demokrata Fórumra, hogy a jövőben magát számottevő párttá tegye. Parlamentbe jutásuk jelentőségét ne túlozzuk el, hiszen ez négy század százalékon, azaz nem egészen kétezernyi vokson múlt. A Fidesz tehát nem semmisült meg, és Dávid Ibolya sem lehet megdicsőült. A szerencse viszont esélyt ad az MDF-nek arra, hogy a jövőben középjobb pártként stabilizálja magát. A Fidesz immár második egyszázalékos kudarca ellenkező módon hathat, ugyanis az emberek idegenkednek a belharcot vívó pártoktól, lásd a kisgazdákat, de ez csak Dávidék malmára hajtaná a vizet. Orbán és Dávid legutóbbi sajtóvitája sem a szövetségről szólt, hanem a két párt jövőjéről.

- Mi a véleménye: lehet-e még a hátralévő egy-két napban tovább fokozni a Fidesz depreszszió-, illetve pánikkampányát?

- Amikor március közepén Magyarországon jártam, a depressziókampány a csúcsán volt. Engem inkább az döbbentett meg, hogy mennyire erőtlen volt a kampányuk. Már akkor sem nagyon hangsúlyozták Orbán szerepét, holott Budapest tele volt már Gyurcsány-poszterekkel. Azt vártam, hogy a verseny két ember, és nem két párt között fog eldőlni. Lehet, hogy a Fidesznek már az elején sem nagyon volt igazi mondanivalója. Minden ellenzék azt mondja, hogy a kormány rontott a gazdaságon. Ebben semmi újdonság, kreativitás nincs. Ötlettelen volt a "négy évvel ezelőtt jobban éltünk" lózung is.

- Érdekes fejlemény, hogy a szocialista elit soha ilyen öszszefogottnak és fegyelmezettnek nem tűnt, mint most. Így látja ön is?

- Az MSZP-ben most jó a morál. Emlékezzen rá: Medgyessy bukása után a párt mélyrepülésben volt. Belső ellentétek feszítették, népszerűtlen volt az MSZP, és úgy látszott, hogy az idén a Fidesz simán nyer. Óriási feszültségek voltak még a koalíciós partnerek között is. A gyurcsányi manőverek, majd a párt konszolidációja és fokozódódó népszerűsége nagymértékben erősítette a párton belüli morált. Nem látok bele az MSZP-be, de egy szempontból hasonló a helyzet, mint a Fideszben. Ha véletlenül nem a szocialisták nyerték volna az első fordulót, és elkezdődik a "hosszú kések éjszakája", a vereség miatt pedig Gyurcsány Ferencet teszik felelőssé, nem tudom, mi lenne most az MSZP-ben. Az MSZP-t Gyurcsány mentette meg, nélküle nem látom a pártot. Mindentől függetlenül az új kormányra nehéz idők várnak. A választás megnyerése vegyes öröm. Egy csomó népszerűtlen intézkedést kell majd hozni. Látva Gyurcsány tehetségét, ha a koalíció győz, ezt meg tudják csinálni. A műtéteken az elején kell túlesni, addig, amíg a győztes kormány népszerű.

Szelényi Iván

a Marx Károly Közgazdaság-tudományi Egyetem külkereskedelmi szakán végzett 1960-ban. 1964-65-ben a berkeley-i Kaliforniai Egyetemen Ford-ösztöndíjas. 1965-67-ben az MTA Szociológiai Kutató Intézetének tudományos munkatársa. 1974-ben egy kézirata miatt letartóztatják, majd rá egy évre kiutasítják Magyarországról. Később a Kenti Egyetem vendégprofesszora, majd 1976-81-ben az ausztráliai Adelaide-ben a Flinders Egyetem szociológia tanszékének alapítója, tanszékvezetője. Később a Wisconsini Egyetem, majd a New York-i Városi Egyetem, 1988-90 között a UCLA, 1999-től a Yale Egyetem szociológiai tanszékvezető professzora. 1995-től az MTA rendes tagja. Egyik legismertebb műve a Konrád Györggyel 1974-ben közösen írt "Az értelmiség útja az osztályhatalomhoz". 2006-ban Széchenyi-díjat kapott.

"A leglényegesebb ügyekben elvették a jobboldal kenyerét"
"A leglényegesebb ügyekben elvették a jobboldal kenyerét"
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.