Négynapos kínai-amerikai csúcs

Ma kezdődik Hu Jintao amerikai programja, ahová a kínai elnök népes delegáció élén tegnap este megérkezett.

A csúcsmegbeszélés George W. Bush elnökkel csütörtökön esedékes, addig Hu Seattle-ben vendégeskedik, ahol ellátogat a Boeing egyik termelő üzemébe. Ugyancsak a szerdai program részeként találkozik a világ leggazdagabb emberének tartott Microsoft-elnök Bill Gatesszel, akinek százmillió dollárra becsült házában vacsoráznak majd.

Az üzleti megbeszéléseket előmegállapodások vezették be, így például a pekingi kormány engedélyt adott a kínai légitársaságoknak 80 Boeing-gép beszerzésére. Összesen 16,2 milliárd dollár értékű szerződésekről van szó Hu látogatása alkalmával, amelyekkel Peking nyilvánvalóan csillapítani igyekszik a washingtoni zsörtölődést az egyoldalú kereskedelmi mérleg miatt. Seattle-ben Hu találkozik amerikai akadémikusokkal is, megnyugtatandó őket: Kína "békés felemelkedése" nem kell, hogy konfliktusokkal járjon az USA-hoz fűződő kapcsolatokban.

Bush elnök csütörtökön ebéden látja vendégül a Fehér Házban Hu Jintaót. Kínai részről nehezményezik, hogy nem a legmagasabb szintű hivatalos látogatást jelző állami bankettről van szó. Egyelőre nem világos, ennek, avagy az Irak és utóbb az Irán kérdésében mutatkozó nézetkülönbségeknek tudható be, hogy Hu viszont nem kívánt élni a felkínált lehetőséggel, s nem látogat el Bush texasi farmjára. A megfigyelők, mint a Reuters jelentette, nem számolnak nagy áttörésre sem a kereskedelmi a nemzetközi kérdésekben fennálló vitás pontokban. Az előzetes feltételezések szerint mindazonáltal békésnek ígérkezik az ebéd, még akkor is, ha Bush felveti majd a kínai emberi jogi gyakorlatot, avagy a szerzői jogok védelmének hiányát. A kínai államfő sértődésére aligha lehet számítani, Peking most a stabil kapcsolatokban érdekelt Washingtonnal, különös tekintettel a jövőre esedékes kínai pártkongresszusra, majd a 2008-as olimpia zavartalan megrendezésére.

A csúcs egyik legfontosabb témája az olaj lesz. Bush és Hu megpróbálja elindítani az úgynevezett energia-párbeszédet, mert a gyorsan fejlődő Kína még gyorsabban fejlődő olajéhsége számtalan világgazdasági és környezetvédelmi következményekkel jár. Az USA jövőre naponta 21,4 millió hordó olajat "eszik", Kína 7,9 millió hordót. Ám az ázsiai óriás nemsokára e téren utolérheti Amerikát, és ez Washington számítása szerint úgy növeli majd az olaj iránti keresletet, hogy a hordónkénti ár öt éven belül csak emiatt 14 dollárral lesz magasabb, mint egyébként lenne. Ráadásul nem csak az ár, hanem a készletek megszerzése is nagy verseny lesz - írta a Reuters.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.