Életmentő homok
Az életmentő QuikClot névre keresztelt "homokot" eredetileg az amerikai hadseregben rendszeresítették. Sikerrel. Korábban a harcban elesettek 85 százaléka a sebesülést követő első órában halt meg. Ezt a korai halálozási statisztikát sikerült 20 százalékkal csökkenteni. A szer előállítója, a Z-medica szerint a QuikClot Afganisztánban és Irakban 170 amerikai katona életét mentette meg.
A "homok" porózus ásványi anyagból áll. A sebbe kerülve megszívja magát folyadékkal, pontosabban sok alvadási faktort tartalmazó savóval. Laboratóriumi körülmények között sertéseknél a mély sebekbe szórt anyag hatására a véralvadási idő tíz percről két percre csökkent. Az ütőeres vérzést (mesterségesen) elszenvedett állatok mindegyike megmenekült - QuikClot nélkül a kontrollcsoport fele elhullott.
A por érdemei nyilvánvalóak. Felveszi a formáját, mintegy kitölti a sebüreget. Hatalmas előnye, hogy használata pofonegyszerű. Laikusoknak sem jelenthet gondot a sebbe szórni. Pláne egy olyan keskeny, mély sérülésbe, mint amilyet golyó vagy késpenge okoz, és amelybe géz, pólya nem fér bele. Az Egyesült Államokban egyre több helyen vezették be, több rendőrőrsön már rutinszerűen alkalmazzák.
Persze azért semmi sem tökéletes, a QuiCklotnak is van egy kellemetlen "mellékhatása". Gyors vízfelszívó, abszorpciós képessége miatt hirtelen túlságosan sok hő szabadul fel, amely akár kisebb égési sérüléseket is okozhat. Persze kit érdekel egy kis égés, életveszélyes, lőtt seb esetén, ám e fokozott hőtermelés a QuikClot alkalmazását kétségtelenül behatárolja. Az amerikai katonáknak is csak egyéb, enyhébb vérzéscsillapító eljárások eredménytelensége esetén javasolják a használatát.
A gyártók azóta továbbfejlesztették a szert, és némi szerkezeti változtatással szabályozták - csökkentették - a véralvadást gyorsító por felforrósodását. Ez a hőmérséklet pedig már hasznos: tovább gyorsítja a véralvadást. (Dr. N. J.)