Vegyes házasságok Erdélyben

Kultúrák találkozásánál előfordul, hogy különböző nemzetekhez tartozó fiatalok szeretnek egymásba, s bár sok esetben a szülők tiltják a kapcsolatot, mégis házasságra lépnek.

A kolozsvári magyar református családból származó Antónia mintegy harminc éve ment férjhez a bukaresti ortodox vallású Laurentiuhoz, aki a román főváros egyik előkelő értelmiségi családjának volt a sarja. Gyermekeik Kolozsváron nevelkedtek, magyarul és románul egyaránt beszélnek. Igaz, kultúrájuk nem kimondottan magyar, hiszen a házaspár mindkét gyermeke a kolozsvári német iskolában tanult érettségiig, miközben otthon anyjuk és magyar nagyanyjuk angolul és franciául is megtanította mindkettőt.

Erdélyben ez nem új jelenség. Mint ahogyan a vegyes házasság sem az. Már a XX. század elején tíz százalék fölötti volt azon magyar fiatalok száma, akik más nemzetiségű fiatallal kötöttek házasságot. S bár a század később bőven kínált okot a nemzetiségi ellentétekre, a vegyes házasságok száma csakis rendkívül válságos időszakokban stagnált. Igaz, a német-román házasságok aránya végig sokkal kisebb volt, mint a magyar-románoké.

Az erdélyi szociológusok szerint ilyen stagnálási időszak legutóbb az 1990-es évek elején volt, közvetlenül a marosvásárhelyi véres magyarellenes események után. A kilencvenes évek végére a magyar-román ellentétek újra oldódni látszottak, s a vegyes házasságok száma ismét növekedési kurzust vett fel.

Horváth István kolozsvári szociológus szerint az erdélyi magyar fiatalok sokkal könynyebben választanak maguknak házastársat az azonos vagy magasabb társadalmi rétegekhez tartozó románok közül.

Napjainkban, amikor a magyar-román vegyes házasságok száma ismét növekedni látszik, sokan értetlenül állnak a jelenség előtt. A nemzeti diskurzus ugyanis Erdélyben különösképpen hangsúlyos, s az sem kedvez igazán az etnikumközi frigyeknek, hogy mára már a magyar fiatalok jelentős része magyar iskolákban tanul, ahol nem sok román fiatallal van alkalma találkozni. S mégis, a fiatalok megtalálják egymást diszkókban, kirándulásokon, szórakozóhelyeken, barátságok jönnek létre, amelyek később aztán házassághoz is vezethetnek.

Nem áll ennek útjába az sem, hogy a magyar és a román közösségnek más-más a vallása. Legutóbb egész Románia tanúja lehetett annak, hogy a 18 éves Gábor Mónika áttért az ortodox vallásra annak érdekében, hogy eljegyezhesse őt Irinel Columbeanu román multimilliárdos, aki amúgy mellesleg akár a nagyapja is lehetne.

A vegyes házasságok sok esetben végződnek válással, de nagyon magas azon esetek száma is, amikor a házastársak példamutató módon emelkednek a kulturális különbségek fölé, és kölcsönös tiszteletre alapozva rendkívül harmonikus és toleráns multikulturális légkört alakítanak ki gyermekeik számára. Akik így több kultúrából meríthetnek, s akik ennek köszönhetően gazdagabbnak érezhetik családi és nemzeti hagyományaikat.

A vegyes házasságból született gyermek majd eldönti, hogy minek érzi, s hogy minek vallja magát. Mindkét lehetőség adott, attól függ, hogy melyik szülő a domináns karakter. A szociológus szerint azért vannak szép számmal olyanok a legutóbbi, 2002. évi romániai népszámlálásban, akik román nemzetiségűnek, ám magyar anyanyelvűnek vallják magukat. Vagy fordítva.

Kolozsvár, 2006. április

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.