A Duna Romániában több helyen áttörte a gátakat

A Dunán nagyon súlyossá vált a helyzet, de a mostani árvízkárok elmaradnak a tavalyiaktól - összegezte a román belügyminiszter a dunai árvíz által sújtott vidékeken szerzett legfrissebb tapasztalatait.

Bár vasárnap óta a Duna Báziásnál megállapodott a másodpercenkénti 15 800 köbméteres vízhozamnál, s az előrejelzések ellenére úgy néz ki, hogy elmarad a 111 évvel ezelőtt mért 15 900 köbméteres rekordtól, a folyam több ezer kilométeres romániai szakaszán vasárnap óta rendkívül drámaira fordult a helyzet. Hétvégi terepszemléjét követően Vasile Blaga belügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a folyam- menti 12 megyében "nagyon súlyos a helyzet". Ennek ellenére - legalábbis a pillanatnyi becslések szerint - a dunai árvíz okozta károk nem lesznek akkorák, mint amekkorák a tavalyi országos árvizek nyomán keletkeztek - tette hozzá.

Pillanatnyilag legsúlyosabb a helyzet a Duna menti olténiai megyékben. Dolj megyében például, ahol helyenként tíz kilométerre "szélesedett" a folyam, tízezer ember kimenekítésével számolnak a helyhatósági szervek. Itt ugyanis több falut körülzárt és részben már el is öntött az árvíz, miután a Duna néhány helyen áttörte a védőgátakat. Hétfő déli helyszíni jelentések szerint itt és az Al-Duna menti dobrudzsai vidékeken - Konstanca és Tulcea megyékben - már több ezer személyt kellett kimenekíteni teherautókkal, csónakkal, helikopterrel az elárasztott vagy a víz által fenyegetett otthonaikból. Lakóházak, gazdasági épületek és kisebb-nagyobb ipari létesítmények ezrei kerültek víz alá, az összeomlott lakóházak száma közelíti a százötvenet.

A hatóságok úgy döntöttek, hogy a korábbi két mesterségesen megnyitott rés után, hétfőn az Al-Dunán, a folyam egyik itteni ágán további két helyen réseket robbantanak a gátakon. Ezzel lakatlan, többnyire a korábbi évtizedekben lecsapolt területeket, főleg legelőket árasztanak el, hogy mentsék-védjék a lakott területeket és az anyagi javakat. Ehhez persze előzőleg ki kellett menteni az ott tartózkodó nyájakat és csordákat, pásztoraikkal együtt.

A román vízügyi szakembereket idéző bukaresti média körülbelül két hétig elhúzódó, lassan levonuló árhullámmal számol. Ez azért rendkívül veszélyes, mert az irdatlan víztömeg nagyon könnyen elsöpörheti a gátakat. Ezeknek még a karbantartásáról sem gondoskodtak sok helyen már évtizedek óta - állítják kommentátorok. Bukaresti lapok hasábjain és médiacsatornákon megszólaló szakemberek és véleményformálók hangoztatják: "természetellenes" gátak és védművek toldozgatása-foltozgatása és újabbak tervezése helyett jobb lenne visszaállítani a Duna-menti tájakon az "egykori természetes állapotokat" - a folyam menti tavas-mocsaras övezeteket. Ezekben az övezetekben ugyanis a spontán vízi növényzet és haltenyésztés több hasznot hajthat, mint a nagy beruházást igénylő növénytermesztés vagy állattenyésztés hozama.(MTI)

Egy házaspár menekül bútoraival és ingóságaival lovas szekéren az ár elõl a romániai Dolj megyében
Egy házaspár menekül bútoraival és ingóságaival lovas szekéren az ár elõl a romániai Dolj megyében
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.