Tíz év két szívvel

Tíz éven át két szívvel élt egy brit kislány. A gyerek donortól kapott szívét az idén februárban eltávolították, megtehették, hiszen az eredeti szerv időközben meggyógyult.

A dél-walesi Hannah Clark esetétől hangos a brit sajtó. A most 12 éves kislányba tíz évvel ezelőtt egy idegen szívet ültettek, mert az akkor kétéves gyereknek a kardiomiopátia nevű betegsége miatt a normálisnak a kétszeresére duzzadt a szíve, s ha nem avatkoznak be, akkor egy éven belül meghal. A BBC szerint a tíz évvel ezelőtti műtét során azonban nem távolították el a beteg szívet, hanem bent hagyták. Ez a beavatkozás meglehetősen bonyolult, hiszen a kilökődés mellett problémát jelent, hogy az új szív miatt kisebb hely jut a tüdőnek.

Éveken át mindkét szív kiválóan működött, de egy tavaly novemberi rutinvizsgálat kiderítette, hogy a donorszerv kilökődött. Az orvosok számos vizsgálat után arra a következtetésre jutottak, hogy a kislány eredeti szíve meggyógyult, s így egyedül is biztosítani tudja a vérkeringést. A műtétet eredetileg nyolcórásra tervezték, ám csupán négy óráig tartott. A beavatkozásra az idén február huszadikán került sor, de csak tegnap tették közzé.

Hannahra is igaz, hogy a baj nem jár egyedül. Az elmúlt években limfómával is kezelték. Kemoterápiás kezelésekkel ebből a kórból is kigyógyították a gyereket. Az orvosok szerint, ha minden jól megy, hamarosan kortársaihoz hasonló, teljes értékű életet élhet. Számára nagy könnyebbség, hogy már nem kell kilökődésgátló szereket szedni.

Bodor Elek professzor, a Semmelweis Egyetem szívspecialistája, az első magyar szívátültetést végző team vezetője szerint a világszerte évente végrehajtott mintegy 3600 szívátültetés mellett három-négy olyan beavatkozásra is sor kerül, amikor a beteg eredeti szívét nem veszik ki, hanem a kettő együtt működik. Ezt akkor alkalmazzák, ha esély van a beteg szív gyógyulására. Ez esetben a külön burokban működő új szívet is a régi szív vezérli, a két szerv szinkronban működik. Egy idő után annyira rendeződhet a beteg állapota, hogy eltávolíthatják a beteg szívet. A magyar specialista ilyen beavatkozásról gyerek esetében még nem hallott, arra viszont már volt példa, hogy vírusos szívizomgyulladással küszködő felnőttet így segítettek ki. Hazánkban nem végeztek ilyen beavatkozást.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.