Bevándorlók a határon és kormányon
Az USA és Mexikó határán a tavalyihoz képest kilenc százalékkal nőtt az őrizetbe vételek száma. A jelek arra mutatnak, hogy a bevándorlási törvény tervezett változásai előtt újabb roham indult, mexikói és közép-amerikai munkavállalók százezrei igyekeznek az Egyesült Államokba, hogy a reform - bármilyen lesz - már rájuk is vonatkozzon. A San Diegó-i kerítés elkészülte óta a legnépszerűbb az arizonai sivatagon keresztül vezető útvonal: itt október óta eddig több mint 105 ezer határsértőt fogtak el, ami 26 százalékos növekedés.
A hírügynökség azonban a határ mexikói oldaláról azt jelentette, hogy élénkült az ottani menhelyek és átmeneti szállások forgalma. A sivatagi útvonal nagyon kockázatos: az ötnapi gyaloglás a nappali hőségben és éjszakai hidegben eleve veszélyes, ám az igazi fenyegetést a rablóbandák jelentik. A bevándorlók pénzét elvevő, a nőket megerőszakoló fegyvereseket gyakran maguk az embercsempészek szabadítják a kiszolgáltatott emberekre. Még nehezebb a Közép-Amerikából érkezők helyzete: ők a guatemalai határtól több napig utaznak a vonatok tetején, ami önmagában is életveszélyes. Őket is rendszeresen kifosztják a mexikói rendőrség által támogatott bűnbandák.
A bevándorlókat általában már az Egyesült Államokban dolgozó rokonaik értesítik arról, hogy most érdemes próbálkozni, mert esetleg munkavállalási engedélyhez jutnak. Utoljára Ronald Reagan elnöksége idején, 1986-ban volt bevándorlási amnesztia, amelynek keretében 2,6 millióan kaptak letelepedési engedélyt. Most a becslések szerint 11-12 millió ember él és dolgozik illegálisan az USA-ban. Az AP által megszólaltatott két mexikói közül az egyik heti 80 dollárt keresett, a másik heti 60-ból (13 ezer forintból) próbálta eltartani négy gyermekét. A határ túloldalán ennek a tízszerese várja őket.
A bevándorlás körüli amerikai belpolitikai vita nem újdonság. Annak idején sorban a németekről, az írekről, majd az olaszokról állították azt, hogy az ország képtelen őket befogadni. A törvény alakításában aktív szerepet játszanak a politikai elitnek azok a tagjai, akik maguk is első generációs amerikaiak vagy azok leszármazottai. Carlos Gutierrez kereskedelmi miniszter ötévesen érkezett Kubából, Elaine Chao munkaügyi miniszter nyolcévesen jött Tajvanról, Norman Mineta közlekedésügyi miniszter japán származású. A kormányzók közül a Kaliforniát irányító Arnold Schwarzenegger osztrák, a Michigan élén álló Jennifer Granholm kanadai, az Új-Mexikót vezető Bill Richardson Los Angeles-i születésű, de Mexikóban nőtt fel. A floridai Jeb Bush felesége (az elnök sógornője) mexikói. A honatyák közül a szigorítás fő hívének számító Tom Tancredo apja egy évszázaddal ezelőtt Olaszországból vándorolt be. A magyar Tom Lantos a témában eddig nem hallatta a hangját.