Iráni atomdúsítás - Rice erőalkalmazást kér
El-Baradei tegnap közölte: még nem tudja megerősíteni, hogy Irán valóban 3,5 százalékosra dúsított uránt. Az NAÜ-nek április végén a Biztonsági Tanács (BT) elé kell terjesztenie jelentését Iránról. Ennek előkészítéseként el-Baradei az ügynökségnek az országban tartózkodó megfigyelőivel tárgyal, de találkozik a nukleáris tárgyalásokat vezető iráni illetékesekkel.
A név nélkül nyilatkozó NAÜ-diplomaták igen pesszimistáknak mutatkoztak. Szerintük vágyálom arra számítani, hogy Irán leállítja a fűtőanyaggal kapcsolatos kísérleteit. Úgy vélték, Teherán nyilvánvalóan jelentősen haladt előre a kísérletekben, s visszafordíthatatlan helyzetet akar elérni, amellyel javítaná alkupozícióját. A BT öt állandó tagja, valamint a tárgyalásokon végig részt vevő Németország képviselői a jövő héten Moszkvában, a G8-csúcs idején tárgyalnak Iránról. Az amerikaiak feltételezhetően továbbra is a büntetőintézkedéseket fogják szorgalmazni, ez azonban nem lesz egyszerű. Oroszország és Kína, ugyan maguk is elítélték a legutóbbi fejleményt, továbbra is úgy gondolják, diplomáciai eszközökkel is megoldható a helyzet. Hasonlóképpen nyilatkozott a francia külügyminiszter is, aki a büntetőintézkedések közül kizárta a fegyveres csapást.
Egy európai diplomata tegnap azt mondta: a Nyugat lassan kifut a lehetőségeiből. Egy orosz pedig azt mondta, hogy "nem tudjuk, mit tegyünk". A hatalmak többsége szeretné elkerülni a háborút, illetve azt, hogy Iránt oly mértékben beszorítsák, hogy annak súlyos nemzetközi következményei legyenek (például az olajpiacon), ugyanakkor a jelenlegi iráni tervek kiteljesedését is szeretné megakadályozni. A helyzet dinamikusan változik, a Nyugat lehetőségei viszont ugyanazok, mint 2002-ben voltak, amikor a tárgyalások megindultak.