Herényi szerint a jobbközép gyűjtőpártok halálra vannak ítélve
Magyarországon a jobbközép gyűjtőpártok halálra vannak ítélve, artikulált politikai és érdekképviseletre van szükség a jobboldalon - szögezte le Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője a Heti Válasz legutóbbi számában megjelent interjújában.
"Nem lehet a szélsőjobbtól a nemzeti liberálisig egy táborba terelni mindenkit. Ebbe bukott bele annak idején az MDF, és most ebbe készül belebukni a Fidesz" - mondta a politikus, aki szerint nem lehet Kövér Lászlót és Pokorni Zoltánt huzamosabb ideig egymás mellett szerepeltetni anélkül, hogy egyikük hiteltelenné ne válna.
Herényi Károly szerint a jobboldalon szükség van egy konzervatív pártra, egy tisztességes kereszténydemokrata pártra és egy, a vidéket képviselő pártra is, "mert ez a katyvasz, amit a Fidesz összehozott, nem fog sokáig létezni".
A politikus - aki azt megelőzően nyilatkozott a lapnak, hogy pártja döntött volna a második fordulóba jutott jelöltjeinek további szerepléséről - értelmetlennek nevezte, hogy a Fidesz támogatására buzdítsák azokat az MDF-szavazókat, akik éppen azért szavazta a demokrata fórumra, mert elutasítják Orbán Viktor politikáját.
"Kérdéses, milyen eséllyel támogatnának egy Fidesz-jelöltet, akinek bejutása Mikola István miniszterelnök-helyettesi esélyeit növelné" - tette hozzá.
Az MDF választási kampányát irányító Herényi Károly megismételte azt a véleményét, hogy a Fidesz az MDF-re próbálja hárítani annak felelősségét, hogy előreláthatólag megint baloldali kormány alakul.
"Csakhogy ez képtelenség. Ha mi nem jutottunk volna be, még halovány reménye sem lenne meg a kormányváltásnak, amelyben az MDF is érdekelt. Realitása azonban most sincs. Számításaink szerint ha visszalépnénk, és minden MDF-szavazó a Fidesz támogatná, a jobboldali kormánynak akkor sem lenne valós esélye" - jelentette ki.
Logika bukfencet lát az ÚMSZ kommentátora az erdélyi írók Dávid Ibolyához írt levelében
Miért csak Dávid Ibolya ellen lehet aggódni, érte miért nem ment levél Orbán Viktorhoz Erdélyből? - teszi fel a kérdést csütörtöki kommentárjában az Új Magyar Szó (ÚMSZ).
Szűcs László (aki egyben az Erdélyi Riport című hetilap főszerkesztője) a bukaresti napilap hasábjain a magyarországi választásokkal kapcsolatban azokra a levelekre utal, amelyeket Erdélyből írtak ezekben a napokban Dávid Ibolyának. Utal például az erdélyi írók, egyházi és más közéleti személyiségek egy csoportjának levelére, amelyben azt kérik az MDF elnökétől, hogy ne határolja el magát egy jobboldali összefogás gondolatától.
Annyi fejlemény torlódik egymásra a két választási forduló között Magyarországon, hogy a történések még a napi jegyzetek aktualitását is képesek órák alatt meghaladni, nem beszélve a szavatossági idejüket megírásuk pillanatában elveszítő nyílt levelekről - írja az ÚMSZ kommentátora.
Az említett levélre utalva a szerző megállapítja: abban hiába keresünk olyan kifejezéseket, mint Fidesz, illetve Orbán, mégis nyilvánvaló, hogy a talpon maradt fideszes jelöltek javára történő visszalépésekre gondolnak a "finoman szólva relatív erdélyi közéleti reprezentativitású" aláírók - állapítja meg a cikkíró.
Szűcs László így fogalmazza meg kérdéseit: "Vajon hol voltak az MDF sikerét most lelkesen meggratuláló urak, civilek és papok, amikor a normalitást, a valódi konzervatív-jobboldali politikát céljául kitűző pártelnök asszonyt, s a mellette kitartó fórumosokat az egy a tábor, egy a zászló nevében minden erővel megpróbáltak ellehetetleníteni? Ki emelt szót közülük? S ki vállalná ma a politikai felelősséget a jobboldal biztos választási vereségéért, ha az MDF akár fél tizedszázalékkal kevesebb szavazatot kapott volna vasárnap? Miért csak Dávid ellen lehet aggódni, érte miért nem ment levél Orbán elnök úrhoz?"
A kommentátor utal az erdélyi levélnek arra a részére is, amely szerint "többen vannak azok, akik ténylegesen jobbra akarják fordítani az ország és a nemzet jövőjét", ezért a levélírók mindennél fontosabbnak tekintik, hogy "jobboldali kormány vezesse az országot". A kommentátor ezt logikai bukfencnek tekinti, hiszen - mint megállapítja - a jobbra fordítás nem feltétlenül jobbra fordulás. "Ezt a szavazók is kifejezték, akik többsége alighanem a minket régen tépő balsors reményében a baloldali-liberális pártokat - a levél ostoba olvasatában a Diaboloszt - juttatta előnyhöz. Magyarán, a koalícióra szavazó nemzettársaink az ördögtől valók" - írja ironikusan Szűcs László. (MTI)