Orbán bejelentette: nem tekinti magát miniszterelnök-jelöltnek

A második forduló előtt tíz nappal a Fidesz felajánlotta, hogy lemond miniszterelnök-jelöltjéről, mert a "haza veszélyben van". Dávid Ibolya szerint Orbán Viktor az utolsó pillanatban el akarja hagyni a sülylyedő hajót.

Orbán Viktor tegnap késznek mondta magát arra, hogy lemondjon a miniszterelnök-jelöltségről azért, hogy az MDF-fel közös jelölttel közösen harcolhasson a Fidesz tovább. Fideszes belső kommentárok szerint ez zseniális húzás, más információk szerint mindez kemény viták után történt, amelyeket csak átmenetileg függesztettek fel.

A Fidesz elnöke tegnap azt közölte, hogy miután az MDF nem fogadja el őt miniszterelnök-jelöltként, ezt az akadályt el kell távolítani. A Fidesz ezért tegnap levelet küldött Dávid Ibolyának és közös miniszterelnök-jelölt személyére tett javaslatot. Orbán nevet nem hozott nyilvánosságra, azt viszont elmondta, hogy a jelölt az MDF oldaláról kerül ki, olyan személy, "aki képes megoldani az ország pénzügyi válságát".

A Hír Tv tegnap esti műsorában elmondta, hogy Bod Péter Ákos a jelölt. Információink szerint szóba került Csányi Sándor jelölése is. (Az OTP elnöke már tavaly cáfolta, hogy politikai szerepet vállalna, amikor is a kiszivárgott hírek szerint éppen Dávid Ibolya szerette volna maga helyett listavezetőnek, vagyis miniszterelnök-jelöltnek). Lapunk úgy értesült, hogy az MDF "egyik tekintélyes politikusa", de állítólag Mádl Ferenc volt államfő is Kádár Bélára, az Antall-kormány egykori miniszterére gondolt.

Információink szerint szerdán a Fidesz elnöke személyesen is konzultált Bod Péter Ákossal, s állítólag tudatta vele, hogy miniszter sem szeretne lenni - a pártelnöki posztról viszont nem mond le.

A Fidesz mindenképpen el akarta érni, hogy Dávid Ibolyát tárgyalóasztalhoz ültesse, és Bod Péter Ákos személyében rákényszerítse a kiegyezésre. A "vezéráldozat" után szerintük az MDF nem mondhat nemet. Orbán célja: 200-300 ezer plusz szavazatot szerezni, hogy legalább 70 választókörzetben a fideszes jelölt "hozza" el a mandátumot, amihez húsz helyen kell fordítani, s megőrizni a már megszerzett de sok helyen csekély előnyt. Ráadásként megszerezni az MDF minden bizonnyal 14-15 képviselőjét.

Tegnap a Fidesz elnöke azt mondta, hogy még nagypéntek előtt szeretne megállapodni.

Erre kevés az esély. Dávid Ibolya tegnap ultimátumszerű feltételeket támasztott válaszlevelében: az MDF elnöke kizárólag akkor hajlandó tárgyalni, ha a Fidesz visszavonja "felelőtlen" ígéreteit, vagyis programjának sarkalatos pontjait: többek között a tb-járulék 10 százalékpontos csökkentését, a 100 százalékos minimálbéremelést, illetve a teljes 3500 milliárdos ígéretcsomagot, továbbá megszakít minden együttműködést a Munkáspárttal, illetve a MIÉP-Jobbikkal. A fórum elnöke kijelentette: a Fidesz nem az MDF miatt veszítette el az első fordulót, hanem a saját politikája miatt. "Ön harcol, én küzdök. Harcolni háborúban szoktak, küzdeni nemes versenyben. Háborúban nincs erkölcs, versenyben van. Tiszta szívemből kívánom, hogy a Fidesz a következő négy évben induljon el az erkölcsi és politikai megtisztulás útján" - zárul a válaszlevél.

A Fidesz elnökének második levelére, miszerint Bod Péter Ákos legyen a közös miniszterelnök-jelölt, kora este Dávid Ibolya úgy válaszolt, hogy az MDF számára a konzervatív elvek és az ahhoz társult politikai célok megvalósítása a fő cél, de ennek csíráját sem látja a Fidesz választási programjában. Ezen, ahogy Dávid fogalmazott: "nem segít, ha Ön az utolsó pillanatban elhagyja a süllyedő hajót, és a felelősséget áthárítja másra."

Tény, hogy miközben Orbán Viktor kész lemondani a miniszterelnöki posztról, még az sem biztos, hogy Bod Péter Ákos vállalná e neki szánt posztot. Csak annyit közölt, hogy a személyét érintő sajtóhíreket megerősíteni nem tudja.

Deutsch-Für Tamás nyilatkozata viszont azt a látszatot keltette tegnap délután, hogy Bod Péter Ákos biztos jelölt, "a Fidesz ugyanis előzetesen egyeztetett azzal a személlyel, akit közös miniszterelnök-jelöltnek javasolnak". Azt is elmagyarázta, hogyan dönthetett a Fidesz elnöksége arról, hogy közös jelöltet javasol. A Fidesz kongresszusa ugyanis március 19-én már hivatalosan Orbán Viktor jelölte erre a posztra, tehát csak ez a grémium változtathatná meg a saját döntését. "A kongresszus a Fidesz országos elnökségére és az országos választmány elnökségére ruházta át az ilyen, vagy a listákkal kapcsolatos döntéseket" - közölte.

A bizonytalanságban egy látszólag biztos pont: a közös miniszterelnök-jelölt megnevezésével a Fidesz megszüntette Mikola István kormányfő-jelölti státusát. "Lapunk kérdésére tegnap este, hogy most, ki a Fidesz miniszterelnök-jelöltje, Deutsch-Für Tamás úgy válaszolt: a polgári erők közös miniszterelnök-jelöltben gondolkodnak. "Nekünk az MDF-fel közösen kell miniszterelnök-jelöltet állítani, s mivel az MDF tegnap nemet mondott erre, jelenleg nincs ilyen személy".

Orbán Viktor tegnap egy televíziós nyilatkozatában egyértelművé tette: miután két nap alatt kétszer "ütötte el az MDF vezetése a feléje nyújtott kezet", nem kívánnak már tárgyalni velük, az MDF-tagságát és szavazóit szeretnék meggyőzni arról, hogy kormányváltásra van szükség.

l Orbán Viktor tegnap este a Hír TV-nek nyilatkozva arra a kérdésre, hogy mi a gond vele, miért kell az MSZP, az SZDSZ és az MDF szerint is félreállnia, azt a választ adta, hogy ő plebejus, miniszterelnökként is az volt, ezért útjában áll a nagytőkének.

l Lendvai Ildikó,

az MSZP frakcióvezetője:

"Két lehetőség van: az egyik az, hogy a Fidesz leváltotta Orbán Viktort, mert benne látják a bűnöst, a másik, hogy csupán ócska politikai trükkről van szó. Ha valóban erről van szó, nem kötnék politikai életbiztosítást a megnevezett jelölt későbbi politikai sorsára".

l Kuncze Gábor,

az SZDSZ elnöke:

"Szerintem legyen jelölt, meg legyen program is, mert az probléma, ha se jelölt, se program nincsen, mert akkor a szavazóiknak otthon kellene maradniuk, mert hát nincs mire szavazni".

l Semjén Zsolt,

a KDNP elnökének válasza:

"Ki mint él, úgy ítél. Lendvai Ildikó politikai kultúrájában a jelek szerint természetes, hogy egy, a pártja támogatottságát élvező miniszter pucscsot hajt végre saját miniszterelnöke ellen, és ehhez a szocialista párt asszisztál, s örömmel megtapsolja. A Fidesz közéleti felfogása, politikai kultúrája ettől gyökeresen eltér; a bizalom elvén alapul".

l Deutsch-Für Tamás válasza: "Az MSZP hűséges kiszolgálójává, cselédpártjává vált az SZDSZ, amely kioktató szónoklatot tart programról és miniszterelnök-jelöltről, holott ezek közül egyikkel sem rendelkezik."

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.