Visszalő a Smith & Wesson
New Havenben két hete bezárt a Winchester gyár, a Vadnyugatot meghódító ismétlőpuskára ezentúl csak a számítógép merevlemezének beceneve emlékeztet. A Colt szenved, egyetlen fix megrendelése a hadseregnek gyártott M16-os gépkarabély. A harmadik legendás amerikai fegyvergyár, a Smith & Wesson azonban virágzásnak indult: sikerrel hitette el a törvényhozókkal, hogy a terrorizmus elleni háborúban nem egyszerűen pisztolyra, hanem amerikai pisztolyra van szükség.
A legutóbb talán a Piszkos Harry, azaz Clint Eastwood kezében fenyegető Magnumról nevezetes cég két éve a megszűnés közelébe jutott. Részvényeinek árfolyama 1,50 dollárra süllyedt, igazgatójáról kiderült, hogy korábban 15 évi börtönre ítélték - fegyveres rablásért. A hadsereg olasz Berettával, a rendőrség osztrák Glockkal látta el embereit. Hiába a hatalmas, évi 1,4 milliárd dolláros belső piac, a "civil" eladások a vadászat népszerűségével együtt egy évtizede stagnáltak. A 154 éves vállalat élére azonban új, a marketing- és lobbimódszerekre fogékony igazgató került, akinek sikerült megtalálnia az utat az állami megrendelésekhez. A Smith & Wesson hosszú évek kormányzati betlije után végre nyert egy húszmillió dolláros, több mint 22 500 pisztolyra szóló tendert: az afgán rendőrök, katonák, határőrök oldalán 9 mm-es SW9VE típusú fegyver lóg majd. A következő lépés a Pentagon pisztolypályázata, ez már 600 millió dollárról szól.
Az új igazgató képességei azonban nem lettek volna elegendők a részvényárfolyam két év alatti megnégyszerezéséhez. (Most 6,25 dolláron áll a fegyverpapír.) A Clinton-kormányzat alatt elfogadott törvényekhez alkalmazkodva a Smith & Wesson késznek mutatkozott fizetni a gyilkosságok során használt fegyverek gyártójának felelőssége kapcsán indított perekben. A befolyásos Nemzeti Lövészegylet (NRA) erre bojkottot hirdetett a cég ellen. A Bush-kormányzat alatt azonban ez is megváltozott, egy új törvény minden közvetett felelősség alól mentesítette a fegyvergyárakat.
A Smith & Wesson arra is rájött, hogy mégsem olyan butaság a húsz éve még kikacagott osztrák "műanyag pisztoly". A Glock könnyű és megbízható fegyvereit utánozva nemrégiben piacra dobták a műanyag alkatrészeket tartalmazó új típusokat. A .46-os kaliberű X-treme Velocity Revolver pedig háromszor erősebb az Eastwood által használt Magnumnál, a lövedék a torkolatot elhagyva kétszer gyorsabb a hangnál. Különben is, Amerikában újra divat a pisztoly. Mint a The New York Timesnak Robert Ricker, a vadász- és céllövészszövetség elnöke nyilatkozta: "Sok pasas élvezi, ha neki van a legnagyobb és legfenyegetőbb fegyvere. Ez ma a trend."