Al-Dzsaafarival vagy nélküle?

Hétfőre hívta össze az iraki parlament következő ülését az ideiglenes házelnök - aki reméli, addigra sikerül megállapodásra jutni az új nemzeti egységkormányról. A belügyminiszter elismerte a halálbrigádok létezését.

Adnan Pacsacsi ideiglenes házelnök tegnap közölte, hogy döntését az összes politikai erő képviselőivel tartott konzultációk után hozta. A tavaly decemberben megválasztott iraki parlament március közepén tartotta alakuló ülését, de munkáját felfüggesztette, az új kormányról szóló megállapodásra várva. A képviselők letették esküjüket - anélkül, hogy állandó házelnököt és miniszterelnök-jelöltet választottak volna.

A parlament fő erejét alkotó síita tömörülés igyekszik új kormányfőjelöltet találni Ibrahim al-Dzsaafari helyett, miután a kurdok és a szunniták számára az ő személye elfogadhatatlan - írta az MTI. Mielőtt a jelöltet felterjesztenék a parlamenti szavazásra, meg kell választani a házelnököt és két helyettesét, majd a háromtagú elnöki tanácsot.

Az iraki belügyminiszter eközben elismerte, hogy működnek az országban "halálbrigádok" a biztonsági erők bizonyos egységein belül, de tagadta, hogy azoknak közük lenne a belügyminisztériumhoz. Baján Báker Szulág a BBC-nek nyilatkozva a halálbrigádok fenntartásával a minisztériumok őrzésével megbízott, a belügy- és a védelmi minisztérium ellenőrzése alól kicsúszott különleges egységeket, valamint az Irakban működő biztonsági magáncégeket vádolta. A miniszter szerint e különleges erők legalább 150 ezren vannak, ugyanolyan egyenruhát viselnek, ugyanolyan gépkocsival járnak és ugyanolyan fegyvereket használnak, mint a rendőrség.

A Bush-kormányzat hamisan állította Bagdad elfoglalása után, hogy tömegpusztító fegyvereket találtak - írta a The Washington Post. A lap szerint 2003 májusában az amerikai haderők zsákmányoltak két kis teherautó-pótkocsit, amelyről a Fehér Ház azt állította, hogy azok biológiai fegyverekhez szükséges mozgó laboratóriumok voltak, és ezzel bizonyítottnak tekintette, hogy a Szaddám Huszein rendszerének voltak tömegpusztító fegyverei.

Közben viszont a Pentagon titkos iraki missziója megállapította, hogy a két utánfutónak semmi köze nem volt a biológiai fegyverekhez. A vizsgálat eredményét május 27-én küldték el Washingtonba, két nappal az elnöki nyilatkozat előtt. Az előzetes, majd a végleges jelentést félretették - a kormány és a titkosszolgálat illetékesei pedig még legalább egy évig hangoztatták a tömegpusztító fegyverekről szóló állításokat.

Al-Dzsaafari kormányfõ síita támogatói eddig nem voltak kompromisszumkészek
Al-Dzsaafari kormányfõ síita támogatói eddig nem voltak kompromisszumkészek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.