Japán biciklik kőszegi szolgáltató bázison

Holland mintára épít a Nyugat-Pannon térségben regionális kerékpárkölcsönző hálózatot a Kőszegi Kerékpáros Egyesület. Az elképzelés megvalósításához 130 millió forintot nyertek az EU határon átnyúló pályázatán.

Újabb ösztönzést kaptak a kerékpározás szerelmesei a Nyugat-Pannon térségben. A messziről gépkocsival, vonattal vagy autóbusszal érkező, a győr-moson-soproni, zalai, vasi, netán a burgenlandi tájak kerékpáros felfedezésére vágyó turistáknak nem kell majd saját biciklit cipelniük. Őszre felépül ugyanis egy számítástechnikai eszközökkel felszerelt biciklikölcsönző, valamint javítóhálózat a régióban.

Az ötlet kitalálója a Kőszegi Kerékpáros Egyesület. Stampf Ferenc elnök lapunknak elmondta: az elképzelés megvalósításához nemrégiben 519 ezer eurót, mintegy 130-140 millió forintot nyertek a PHARE-CBC határon átnyúló pályázatán. A pénzből Kőszegen felépítenek egy szolgáltató, kölcsönző központot, melyben mintegy kétszáz kerékpár áll majd a turisták rendelkezésére. Másrészt szerződést kötnek olyan szolgáltatókkal, akik érdekeltek a kerékpáros turizmus fejlesztésében és helyben is tudnak biciklit kölcsönözni. A fejlesztést támogatja az 1999-től a régióban működő Pannon Pedál Kerékpáros Ernyőszervezet. Az érdekképviseleti intézmény marketingmunkával, útvonalak ajánlásával, túravezetőkkel segíti az igények kielégítését.

Érdekesség, hogy a leendő kőszegi bázison tárolandó járművek többsége már megvan, ugyanis 2002-ben egy japán alapítványtól ajándékba kaptak 150 kerékpárt. A mintegy hárommilliós értékű adomány a távoli ország két városában - működő Magyar-Japán Alapítványtól származik személyes kapcsolat révén. Az alapítvány egyik vezetőjének, Lennert Zsuzsának Kőszegen évek óta van háza és virágüzlete.

Megtudtuk: a 80 millió forintból megvalósítandó beruházás kerékpárjavító műhelyt és turisztikai jellegű irodákat is magában foglal. Az építkezés már elkezdődött: az avatást júniusra tervezik.

A civil szervezet ezenkívül Mosonmagyaróváron, Fertődön, Győrben, Sopronban, Szombathelyen, Celldömölkön, Rábafüzesen, Zalaegerszegen, a Lenti melletti Szécsiszigeten és a Balaton parti Gyenesdiáson összesen tíz alközpontot épít ki, ahol le lehet adni, illetve bérelni lehet a kétkerekűeket. A nyilvántartásokat számítógépes vonalkódos technikával oldják meg. A bicikliknek a bérelt helyre való visszaszállításáról a szervezők gondoskodnak. Ez megkönnyíti a bérbevevők dolgát, akik a számítások szerint napi 1500-2000 forintért pattanhatnak nyeregbe.

Turisztikai szakemberek szerint az összesen 300-350 bérelhető kerékpár elegendő lesz arra, hogy a szolgáltatás beinduljon. A remények szerint a lehetőség nemcsak a magyar, hanem az osztrák kerekesek tömegeinek is alternatívát kínál. Már csak az kell, hogy felülvizsgálják a hazai kerékpárutak rendszerét, minőségét, ami Stampf Ferenc szerint sok kívánnivalót hagy maga után. Az úthálózat továbbfejlesztése újabb összeköttetések kialakítását és a tájékoztató táblarendszer bővítését teszi szükségessé - tette hozzá a Kőszegi Kerékpáros Egyesület elnöke.

Stampf Ferenc, a civil szervezet elnöke
Stampf Ferenc, a civil szervezet elnöke
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.