Bombasiker, szupercsőd
Jelen esetben a Jégkorszak 2. - Az olvadásról beszélünk, amely a régi szép időket megidézve több mint százezer nézőt produkált a premier hetében csak a fővárosban. Ezzel ez minden idők tizenkettedik legjobb nyitása - nagy eredmény a válságidőszak közepén. A Geszti Péter magyar hangjával megtámogatott őslajhár, valamint két társa, egy mamut és egy kardfogú tigris főszereplésével készült animációs vígjáték ezzel az eredménnyel a második legerősebben induló rajzfilm a Shrek 2. után. Utóbbit nehéz lesz bárkinek is túlszárnyalnia, ugyanis több mint 150 ezer jegyet adtak el rá az első héten (2004 júliusában). Még egy érdekesség: a Jégkorszak első része sokkal gyengébben indult anno - bő 70 ezer nézőjével a 39. helyen állt. A folytatás sikere elsősorban a DVD - és a letöltések - népszerűségével indokolható. Ha lesz harmadik rész, annak már tényleg tisztességesen megágyaztak.
Itt ki is fogytam a jó hírekből, hiszen a hétre is jutottak bukások. A legfájdalmasabb a számos díjjal jutalmazott, a sajtóban egy ideje már csak "két meleg cowboy történeteként" jellemzett Brokeback Mountain - Túl a barátságon - csődje. Biztos megvan annak is a szakmai indoka, miért várta meg a forgalmazó, hogy a kritika által az év legjobb filmjének tartott mű bemutatása után elmúljon az összes díjkiosztó - és az azzal járó fokozott figyelem -, és a fásult érdektelenség időszaka köszöntsön a filmre. A tavaly szeptemberi velencei Arany Oroszlán és a néhány héttel ezelőtti Oscar-gála között bármikor jobb lett volna bemutatni, mint most.
Maga a film mindenesetre egy gyöngyszem, ezen nem változtat semmi. A Tigris és sárkányért 2000-ben Oscarral jutalmazott tajvani rendező, Ang Lee ismét amerikai filmet készített, jó érzékkel nyúlva a homoszexualitás tabutémájához, egy több évtizeden át játszódó kamaradráma formájában. A két wyomingi cowboyfiúnak a hatvanas években kezdődő kapcsolatát taglaló mű ráadásul nem a szokásos szájbarágós melegfilm, hanem két emberi lény barátságának-szerelmének a története. Azaz nem egészen. Kapcsolatukat meghatározza a kor és a társadalom, amelyben élnek. Ang Lee az egyén tehetetlenségét hangsúlyozza a többség terrorjával szemben. Mindenesetre a sors iróniája, hogy a mozi alapjául szolgáló, 1997-ben publikált E. Annie Proulx-novellában ábrázolt tragédia egy évvel később valóban megtörtént Wyomingban.
A hét harmadik listás bemutatója csalóka, mert olyan karizmatikus színész főszereplésével készült, mint Al Pacino. A Pénz beszél ettől még nem lett jó film. Sőt. A lehetőségekhez képest teljesített.
A héten elvérzett két művészfilm is. Az Alekszej German rendezte Nagypályások (372 néző) közönségét elcsábította az éppen zajló Titanic-fesztivál, dr. Horváth Putyi antifilmje, a Halál kilovagolt Perzsiából pedig 262 nézőt csábított be a vetítőbe.