Hiller István szerint nincs szükség sem új, sem pótköltségvetésre
Az új kormány megalakulása után szükség van a költségvetési hiány mértékét csökkentő intézkedésekre, új költségvetés megalkotására azonban nincs szükség - közölte a szocialista pártelnök.
Arra a kérdésre, hogy pótköltségvetés elfogadására sincs-e szükség, Hiller István közölte: úgy látja, kezelhető a költségvetés azokkal az intézkedésekkel, amelyek csökkentik a költségvetési hiány mértékét.
"Új költségvetésre, pótköltségvetésre nem látok okot" - fogalmazott.
Arra a felvetésre, hogy van-e politikai oka annak, hogy nem pénteken hozták nyilvánosságra az adatokat, az MSZP elnöke azt mondta: nem tud politikai okot emögött.
Hiller István elmondta: a második Gyurcsány-kormány megalakulása után az egyik legfontosabb teendő a költségvetési hiány rendezése lesz.
"Én Magyarország gazdaságát egészségesnek tartom, egyetlen mutatóval nem jellemezhető" - közölte.
Hozzátette: a kormány megalakulása után szerkezeti átalakítások várhatók, amelyek mindegyike megtalálható programjukban.
Hiller István közölte: más kormányzati struktúrát, kevesebb minisztériumot, kevesebb, a minisztériumok mögött párhuzamosan működő háttérintézményt, illetve kevesebb megyei intézményt szeretnének, a bürokrácia csökkentését fogják megvalósítani.
Mint mondta, a minisztériumok és a háttérintézmények száma szinte "megtizenkilencszereződött".
Hozzáfűzte: sor kell, hogy kerüljön az egészségügy szerkezeti átalakítására is.
Varga Mihály: eltitkolták a gazdaság valós helyzetét
A Fidesz szerint a kormány eltitkolta az emberek elől a gazdaság és az államháztartás valós helyzetét, az év végi államháztartási deficit túllépés meghaladhatja a 900 milliárd forintot is - jelentette ki Varga Mihály volt pénzügyminiszter, a Fidesz képviselője kedden sajtótájékoztatón Budapesten.
A Fidesz szerint a hétfőn közzétett államháztartási adatok alapján látszik, hogy a kormány kapkodó intézkedéseivel tönkreteszi a gazdaságot.
Varga Mihály úgy vélte: az első negyedéves államháztartási adatok azt mutatják, hogy "kipakolták a kasszát", minden lehetséges kiadási tételt kifizettek már az első negyedévben. Mindebből az ellenzéki politikus szerint jövőre logikusan adóemelés, áfa-visszatartás és megszorítás következik.
Az ellenzéki politikus szerint a következő kormány azonnali dolga lesz a helyzetet orvosolni, ám erre konkrét javaslatokat nem ismertetett, mert - mint mondta - az államháztartás valós helyzetét még nem ismerik.
A Pénzügyminisztérium hétfői közlése szerint az államháztartás hiánya márciusban, pénzforgalmi szemléletben, a helyi önkormányzatok nélkül 353,7 milliárd, az első negyedévi deficit 789,2 milliárd forint, az éves előirányzat 51,1 százaléka. Az első negyedéves hiány 91,1 milliárd forinttal több a tárca által korábban prognosztizált 698,1 milliárd forintnál.
Varga Mihály nem értett egyet Veres János pénzügyminiszter kedd reggeli indoklásával, ami szerint a hiány növekedése éven belüli elcsúszás miatt haladta meg a várt szintet. Véleménye szerint a gazdaság strukturális problémája miatt emelkedett jelentősen a deficit.
A forint árfolyamgyengüléséért is a rossz gazdaságpolitikát tette felelősség Varga Mihály. Úgy vélte, a piacon kialakult tartós bizonytalanság miatt változékony a forint, és ez jelentősen növeli a devizában eladósodottak kockázatát.
Az új kormány legsürgősebb feladatai közé sorolta egy hiteles konvergencia program kidolgozását és az államháztartás valós diagnózisának felállítását. Úgy vélte, a hétfőn ismertetett adat csak a "jéghegy csúcsa".
(MTI)