A koalíció győzelmére a legnagyobb az esély

Ha a választói magatartás nem fordul meg, a koalíció újra kormányt alakíthat. A Fidesznek egy sor vesztes helyzetet kell megfordítania a változáshoz. Matematikailag létezik olyan helyzet is, amelyben azé a hatalom, aki mellé az MDF odaáll.

Nézze meg frissített interaktív grafikánkat az egyéni ereményekről!

Nézze meg a listás eredményeket frissített interaktív grafikánkon!

A parlamenti választás első fordulóját egyértelműen a koalíció nyerte, amely, ha a jelenlegi szavazatarányok nem változnak, a folytatásra is felhatalmazást kap. Vasárnap az MSZP és az SZDSZ egyéniben 38, a területi listáról 75, összesen 113 képviselői helyet szerzett. A Fidesz-KDNP 28, illetve 69, együtt 97 mandátumhoz jutott. Az MDF-nek egyelőre két területi listás képviselői hellyel kell beérnie. Nem dőlt el 110 egyéni és 64 országos listás hely sorsa.

Ahhoz, hogy ismét MSZP- SZDSZ-kormány alakuljon, a két pártnak a 386 tagú parlamentben legalább 194 mandátummal kell rendelkeznie. A meglevő 113-hoz tehát további 81-et kell szerezniük. Egy részük a 110, még függőben levő egyéni választókerületből származhat, amelyek közül 54-ben a koalíciós pártok együtt a voksok több mint a felét szerezték meg. Ennek különös jelentőséget ad, hogy megállapodásuk alapján mindenhol visszalépnek egymás javára. Ha a választóik ezeken a helyeken kitartanak, és a jobboldal sem tud fordítani, az MSZP- SZDSZ páros már 164, a Fidesz- KDNP a maradék 56-tal együtt 152 mandátumig juthat. Az MDF várhatóan nem küldhet önálló egyéni jelöltet a parlamentbe, így marad a két területi listás mandátum. Ezen a forgatókönyvön elvileg az sem változtatna, ha a fórumosok harmadik helyen álló embereiket mindenütt visszaléptetnék a Fidesz javára, bár elnökségük ennek épp az ellenkezőjét deklarálta. A szociálliberális oldal többsége ugyanakkor számos helyen törékeny: 11 választókerületben egy százalék körüli vagy még kisebb. Hét másik körzetben viszont a Fidesz-KDNP kettősnek kell tartania az újabb megmérettetéstől.

Az első fordulóban az MSZP és az SZDSZ abszolút többségét hozó körzetekkel számolva, a koalíció 54 egyéni győzelemben reménykedhet, így 167 képviselőnél tart. Az abszolút többséghez, tehát a legalább 194 mandátumhoz a két pártnak az országos listáról - ahol a töredékszavazatokat gyűjtik össze - még minimum 27 helyet kell szereznie.

Az országos listáról kiosztható 64-ből az MDF-hez kerülhet 11, az SZDSZ-é legalább 13-14. A koalíció ezzel 180-181-nél tart. A két nagy az országos listán 39-40 helyen osztozhat. Könnyen előfordulhat, hogy a Fidesz több egyéni választókerületben győz, és akkor az országos listáról kevesebb kompenzációs mandátumra számíthat. Így az MSZP innen 20-22 helyet kaphat, és hat-nyolc fős többséggel kormányt alakíthat.

Nem zárható ki, hogy ez a hipotézis felborul, ha a Fidesz a 2002-eshez hasonló menetelésbe kezd. Miután az első fordulót a koalíció 16 mandátumnyi előnynyel zárta, a Fidesz-KDNP önállóan csak akkor alakíthat kormányt, ha a még nyitott 110-ből 75-nél több egyéni körzetben nyer. Ehhez nemcsak a viszonylag kiegyenlített 18 választókerület mindegyikét kell hozniuk, hanem további két körzetben is fordítani kellene, amire viszonylag kevés az esély. Az viszont nem zárható ki, hogy néhány helyen sikerül megfordítani az állást (igaz, ez a másik oldalon is megtörténhet). Ha a Fidesz 66-67-nél több helyen győzne, nem alakíthatna kormányt, de a koalíció már elveszítené a többséget. Ennek feltétele, hogy polgári szövetség legalább 181 képviselői helyet szerezzen. Ebben az esetben a kormányalakításra is a Fidesz kaphatna megbízást, mint a legnagyobb frakcióval rendelkező párt. A helyzet kulcsa ebben az esetben a várhatóan 13 mandátummal záró MDF lenne; ha a fórum nem lépne koalícióra, egyik oldalon sem lenne meg a kormányalakításhoz a többség.

Helyreigazítás

Lapunk 2005. október 13-i számában "Vakondok az APEH-ben" címmel megjelent írásunkban valótlanul híreszteltük, hogy kapcsolat lenne dr. Simicska Lajos egykori APEH-elnöksége, illetve a Fittelina-adatok nyilvánosságra kerülése között. Dr. Simicska Lajos elnöki mandátuma az APEH-nél 1999 szeptemberében megszűnt, így személye az adóhivatal jelenlegi - esetleg törvénysértő - adatkezelésével kapcsolatba nem hozható.

Nagy kérdés, hogy két hét múlva kire voksolnak
Nagy kérdés, hogy két hét múlva kire voksolnak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.