Kosarat adott az MDF elnöksége
A Fidesz miniszterelnök-jelöltje már a választások éjszakáján arról beszélt, hogy ha az MDF és a Fidesz együttműködik, a jobboldalnak van reális esélye a győzelemre, ha a második forduló során legalább 75 mandátumot megszereznek. Azt is közölte, hogy még éjszaka telefonál Dávid Ibolyának - a fórumnak ugyanis több mint 70 jelöltje áll a harmadik, illetve a második helyen. (Vasárnap elfelejtett gratulálni az MDF-nek - ezt csak a levelében tette meg.) Végül a Fidesz elnöke csak hétfő délelőtt tudta Dávid Ibolyát elérni, aki viszont a hírek szerint már hajnalban telefonon közölte Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel: nem lép koalícióra a Fidesszel.
Az MDF elnöke tegnap a reggeli televíziós és rádiós műsorokban minimális esélyt adott a Fidesszel való együttműködésnek, a Fidesz velük szemben tanúsított "gátlástalan, álságos" politikája miatt. Az MDF nem kíván egy "halálos ölelés részese lenni". Ezen az sem változtatna, ha a Fidesz felajánlaná a miniszterelnöki posztot.
"Itt egy levél" - mondta információink szerint Dávid Ibolya az MDF-elnökség zárt ülésén, ahol Csapody Miklós felvetésére "óriási többséggel" azt javasolták a fórum képviselőjelöltjeinek: ne lépjenek vissza a Fidesz javára. Lapunk úgy tudja, Szőke László tartózkodott, Gémesi György meg amellett szállt síkra, hogy fontolják meg a politikai alku lehetőségét a Fidesszel. A politikus este nyilatkozatot adott ki: szerinte meg kell adni a lehetőséget az MDF képviselőjelöltjeinek arra, hogy helyben megállapodást köthessenek az esetleges visszalépésekről.
A meghatározó MDF-vélemény viszont az elutasítás volt: szerintük minimális az esélye, hogy a Fidesz megszerzi az áhított mandátumokat a második fordulóban, ezért az MDF feleslegesen kockáztatna, s "árulná el" a szavazóit. Másrészt - hangzott el - az MDF-nek már 2010-re kell készülnie, a fórum jól pozícionálhatja magát a jobboldalon, ha a Fidesz elveszíti a választásokat. Az MDF elnökségi ülése után a fórumos egyéni képviselőjelöltek és az MDF választmány konzultált a kialakult helyzetről. A hivatalos álláspontot senki nem utasította el, viszont munkatársunkat úgy tájékoztatták, várhatóan lesznek "renitensek", akik mégis visszalépnek a Fidesz javára.
Dávid Ibolya a sajtó képviselőinek úgy nyilatkozott: a Szilágyi Erzsébet fasori pártszékház kertjében a garanciafalon "kőbe vésték", hogy az MDF nem aszszisztál Orbán Viktor politikájához, és nem fogja hatalomra segíteni Gyurcsány Ferencet sem. A pártelnök azt is kijelentette: az MDF nem akar együttműködni sem a Fidesszel. Arra, hogy valóban felajánlották-e neki a miniszterelnöki posztot, azt válaszolta: "így születnek a legendák".
A Fideszben állítólag mérlegelték, hogy felajánlják a miniszterelnöki posztot (a Nap-kelte műsorában Orbán Viktor maga mondta, elsősorban nem az a kérdés, ki lesz a miniszterelnök, kormányváltásra van szükség). De arról is volt szó, hogy visszaléptetik az első helyen álló Hirt Ferencet Tamásiban Dávid Ibolya javára. Arról is szó volt, hogy meg kell kezdeni a tárgyalásokat az MDF-fel a visszaléptetésekről és a kormányzati pozíciók elosztásáról.
Az, hogy az MDF kategorikusan nemet mondott, meglepte a Fideszt. Dávid Ibolya bejelentésével párhuzamosan Orbán Viktor a Várban a Fidesz-nagygyűlésen figyelmeztetett: az MSZP és az SZDSZ már megállapodott az együttműködésről, a Fidesz és az MDF csak akkor győzhet, ha szintén képes erre. "Mi készen állunk a megállapodásra, mi felülemelkedünk minden önös, hiúsági és pártszemponton" - hangoztatta a Fidesz elnöke.
Előzetesen Pokorni Zoltán is üzent: "ha nem vagyunk képesek összefogni, mert a hiúság erősebb, mint a haza szeretete, akkor történelmi vétket követünk el". Azt is nyilvánvalóvá tette: számít a nemzeti radikálisokra, vagyis a MIÉP-Jobbik szavazataira.
Nézze meg frissített interaktív grafikánkat az egyéni ereményekről!
Nézze meg a listás eredményeket frissített interaktív grafikánkon!