Meghátrált a francia kormányfő
A diákok győzelemként értékelik a konzervatív kormányzat visszalépését. Több diákszervezet felszólította tagjait az egyetemek bojkottjának beszüntetésére. Tegnap délutáni hírek szerint már csak öt felsőoktatási intézményt tartottak megszállva a hallgatók Franciaországban, a többi helyen kezdenek visszaállni a tanítás normális feltételei. Egyetlen diákszervezet akadt, amely úgy döntött: mindaddig folytatja a tüntetéseket, amíg a parlament hivatalosan is el nem törli a CPE-törvényt, és nem iktat a helyébe olyan jogszabályt, amely nem diszkriminatív a pályakezdő fiatalokkal szemben. A szakszervezetek ugyancsak a maguk sikerének állítják be Chirac döntését.
A lezáródó többhetes sztrájk- és tiltakozómozgalom ügyéből a francia baloldal érthető módon politikai hasznot igyekszik húzni, főleg a közelgő elnökválasztásra való tekintettel. Francois Hollande, a Szocialista Párt főtitkára "szomorú kalandnak" minősítette a CPE történetét, és kijelentette, hogy az elmúlt hetek viszontagságaiért Chirac, Villepin és Sarkozy viseli a teljes felelősséget. - A végrehajtó hatalom makacssága és a kormányzó konzervatív párton belüli rivalizálások sokba kerülnek Franciaországnak - hangoztatta a szocialista párt első embere, hozzátéve, hogy a szocialisták a maguk részéről keresik "a megfelelő válaszokat" a fiatalok problémáira.
Francia elemzők szerint a lezáruló krízis első számú áldozata Villepin kormányfő lehet, aki hivatalában marad ugyan, de sokat vesztett tekintélyéből és jelentős mértékben megcsappantak elnökjelölti esélyei. Valószínűsíthető, hogy a konzervatív táborban most ismét előtérbe kerül Nicolas Sarkozy személye.