Hő és fagy a szív belsejébe
A pitvari ritmuszavarok egészen új kezelési módszerét hozták haza a szakma legjobbjai Amerikából. Eljárásukkal a betegek kilencven százaléka gyógyítható, azaz soha többé nem szorul gyógyszeres kezelésre.
A pitvari ritmuszavar juttatja leggyakrabban kórházba az embereket. Igaz, közvetlen életveszélyt ritkán okoz, a betegséghajlamot és a halálozási arányszámokat azonban jelentősen befolyásolja. Legalább negyven-ötvenféle oka lehet, a leggyakoribb azonban a magas vérnyomás. Kezelésére a mellkasmegnyitás nélküli katéterterápia alkalmas beavatkozás, amely ma már a magyar betegek számára is elérhető. Annak ellenére, hogy ezt az eljárást már nálunk is három éve alkalmazzák, dr. Szili Török Tamás most mégis áttörésről beszél.
- A technológia és a módszer mostanra odáig fejlődött, hogy szinte teljesnek nevezhető a siker - fogalmaz a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet elektrofiziológiai laboratóriumának vezetője, aki most amerikai szakemberekkel együtt kivetítőn, "egyenes adásban" mutatta be az új eljárást hazai orvosoknak. A szakorvos szerint ez a lehetőség óriási előrelépést jelenthet a magyar betegek számára is, hiszen akár azonnal javulhat a hazai munkacsoportok eredményessége.
- Eddig a betegek ötven-hatvan százalékának tudtunk segíteni, a többieknél viszont továbbra is maradt a gyógyszerszedés. Bízom abban, hogy már holnaptól mi is képesek leszünk a kilencven százalékra - mondta a vezető.
A pitvarfibrilláció okozta aritmia a legkomplexebb, ám a leggyakoribb ritmuszavar. Lényege, hogy a pitvaroknak megszűnik a ritmusos, koordinált összehúzódása, ehelyett a szív szabálytalanul, gyorsan, összevissza működik, ami természetesen rontja a működését és a betegnek panaszokat okoz. A rendellenesség gyors és rendszertelen szívverésekkel jár, amely a kellemetlen érzés mellett fáradékonyságot, fulladást, de akár eszméletvesztést is okozhat, bár van, aki észre sem veszi a zavart. A betegség egyértelműen az idősebb korosztályt érinti, a negyven-ötven évesek körülbelül egy százalékánál, míg hetven év fölött már minden tizedik embernél diagnosztizálható.
Kezelése az utóbbi években jelentős változásokon ment át, ám csak pár éve tudják ezt a ritmuszavart is katéterrel kezelni. A módszer neve rádiófrekvenciás abláció, ami azt jelenti, hogy a szakemberek a szív elektromos feltérképezésével megkeresik a kóros ingerületvezetés helyét, és itt rádióhullámokkal hőt generálva a katéteren keresztül "roncsolják ezt a szívizomköteget".
Az intrakardiális, azaz szíven belüli navigációs rendszer az, ami segít a katéter pontos pozíciójának meghatározásában a viszonyítási pontok felvételével és képi megjelenítésével.
A roncsoláshoz más energiát is használnak, ilyen a cryoenergia, vagyis a fagyasztás. Elsősorban fiatalabb betegeknél, gyerekeknél, illetve olyan esetben, amikor a jól működő ingerületvezető rendszerhez túl közeli a károsodott rész. Ilyenkor a hő elvonásával roncsolják a köteget, folyamatosan hűtik le a szövetet, így látható, hogy érinti-e a közeli, egészséges részt. Ilyenkor ugyanis a fagyasztás azonnal leállítható.
A beavatkozás minimális kellemetlenséggel jár, s csak rövid ideig tartó kórházi bennfekvést igényel, legfeljebb egy-két napot kell valamelyik klinikán tölteni. Magyarországon az elmúlt három évben két helyen, Pécsett és a fővárosi Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben körülbelül kétszáz betegnél végeztek ilyen gyógyító eljárást.