Moszkva a Hamász-kormány elszigetelésének elkerülésére hív
A legitim palesztin hatalom elszigetelése és blokád alá vonása tovább súlyosbíthatja a humanitárius helyzetet a területeken, hatalmi káoszt idézhet elő, s az erőszak és a konfrontáció újabb, ellenőrizhetetlen kitörését provokálhatja ki - kondította meg a vészharangot a moszkvai külügyminisztérium hétfői közleményében, óva intve az (Oroszországon kívül az Egyesült Államokból, az EU-ból és az ENSZ-ből álló) közel-keleti kvartettet egy ilyen forgatókönyv megengedésétől.
Az izraeli kormány által fontolgatott javaslatok a palesztin adminisztrációval való kapcsolatok úgyszólván teljes beszüntetésére irányulnak, s a Hamásszal érintkező külföldi tisztségviselőket sem fogadnák hivatalosan Izraelben - jegyezte meg az orosz minisztérium.
Oroszország abból a célból kezdett kontaktusokat a Hamásszal annak választási győzelme után, hogy fennmaradjon a palesztin-izraeli rendezés perspektívája az útiterv alapján, összehangolva ténykedését a kvartettel és komolyan véve Izrael biztonsági aggodalmait - magyarázta a tárca. Az Egyesült Államok és az EU felfüggesztette a Palesztin Hatóságnak szánt közvetlen segélyeket, amíg a Hamász le nem mond az erőszakról és el nem ismeri Izrael jogát a létezéshez.
A Hamász szerint aránytalan büntetés az uniós segélyek befagyasztása
Aránytalan és tisztességtelen büntetésnek nevezve elítélte a Hamász iszlámista mozgalom vezette palesztin kormány hétfőn az Európai Unió közvetlen segélyeinek befagyasztását. Az uniós külügyminiszterek döntése "semmiképpen sem szolgálja a rendezést és a megbékélést" a Közel-Keleten - jelentette ki Mahmúd Zahar külügyminiszter újságírók előtt Gázában. A határozat "összhangban áll a palesztin népre gyakorolt izraeli nyomással" - fűzte hozzá. Gázi Hamed kormányszóvivő szerint a döntés "igazságtalan, és teljes egészében hibás", ezen kívül "a palesztin népre demokratikus választása miatt mért kollektív büntetés". Mint a szóvivő kifejtette, a huszonötök döntése "a palesztinokat éhínségre kárhoztató ostrompolitika része".
Az uniós tagállamok külügyminiszterei hétfői luxemburgi ülésükön jóváhagyták a palesztin kormánynak szánt közvetlen EU-segélyek felfüggesztését. Brüsszel csak azután folyósít újra pénzügyi segélyt a Palesztin Hatóságnak, hogy a Hamász lemond a terrorizmusról, elismeri Izraelt és hajlandó tiszteletben tartani a korábbi izraeli-palesztin megállapodásokat.
(MTI)