A mostani lehet az első kormány, amelyik ismételhet
Nézzél kilencig mozit! - ajánlja egy választási szakértő, aki szerint a televízióknak sem szabadna olyan részeredményeket adniuk, amelyek félreorientálják a nézőt. Mit ért ezen? Elsősorban azt, hogy a feldolgozottság foka megtévesztő, hiszen az elsőnek megjelenő eredmények nagy része aprófalvakból, kisebb településekről érkezik, a nagyvárosok, s persze Budapest számai jóval később "esnek be", s azok adják meg az igazi erősorrendet. Emlékezhetünk: hasonlóan alakultak a folyamatok 2002-ben is. Igaz, egy nagy különbséget regisztrálhatunk: akkor a Fidesz még nem volt polgári szövetség, és az MDF-el közös listát állítottak.
És ennél a pontnál elérkeztünk azokhoz a reakciókhoz, amelyekből "részeredményeket" már kaphattunk a legnagyobb ellenzéki párttól. A választási csalás gyanúját folyamatosan pedzegették, miután kisebb-nagyobb visszaélésekkel a választás napjáig többször lepleződtek le, mint a koalíciós pártok. Most az SMS-küldéstől a láncszavazásig már akkor bevetettek mindent, amikor még csak két közvélemény-kutató rebegte el becsléseit. Pedig ennyi ellenőrt, figyelőszolgálatot és aktivistát még egyetlen párt sem használt a rendszerváltozás óta, mint éppen a Fidesz - MPSZ.
A választási adatok egyben arra is választ adnak, hogy nem csupán a legnagyobb ellenzéki párt kampánya, vezető politikusainak néhány megszólalása, hanem az a mozgósítás sem aratott túl nagy sikert, amelytől oly sokat várt a vezérkar.
Valószínűleg még sincs igazán kormányváltó hangulat, bár a sajátos Fidesz-magyarázat szerint mégis van, hiszen a MIÉP-Jobbikkal együtt több voksot kapott az ellenzék. Az is kiderült, hogy az ország többsége nem akar kétpárti parlamentet. Sőt a Szabad Demokraták Szövetsége minden várakozás ellenére jobb eredményt ért el, mint 2002-ben, és Dávid Ibolya esélytelennek ítélt pártja listán átlépte az ötszázalékos küszöböt. Nem csoda hát, hogy a Fórum kegyeiért azonnal megindult a versengés, mindkét nagy párt azonnal kinyilatkoztatta együttműködési szándékát - lehetséges ugyanis, hogy nem csupán az SZDSZ, hanem az MDF is a mérleg nyelveként fog viselkedni.
A választás első fordulójában egyéniben több képviselő jutott be a parlamentbe (68), mint 2002-ben (45), de nem annyi, mint amennyit az elemzők vártak a "kétpártosodás" következményeként. Ebben kis MSZP-s fölény mutatkozik, de kiderült az is, hogy amennyiben a szocialisták és a szabad demokraták több helyen indítottak volna közös jelöltet, nyugodtabban várhatták volna a két hét múlva esedékes második fordulót. Így, bár a koalíció előnye valamivel nagyobb, mint amekkora 2002-ben volt - Orbán Viktor és csapata aligha hagyja annyiban a dolgot.
A területi listát illetően ugyanúgy 12:8 a Fidesz javára, mint 2002-ben, de ez messze akkor sem és most sem jelentett győzelmet, hiszen a nagyobb lélekszámú megyék, s főként Budapest a szocialistáké maradt. Több helyen a papírforma győzött, de meglepetésből sem volt hiány. Ez utóbbiak közül kiemelkedik, hogy dr. Csapody Miklós a negyedik, Dávid Ibolya a harmadik helyen végzett - hiszen az MDF vezető politikusai egyéni képviselőként eddig minden alkalommal a parlamentbe kerültek.
Nézze meg a tegnap esti képgalériát a pártok választási központjairól
Nézze meg a listás eredményeket frissített interaktív grafikán!
Nézze meg frissített interaktív grafikánkat az egyéni ereményekről!