Az első fordulót a koalíció nyerte
A választások első fordulóját az MSZP nyerte listán és az egyéni képviselőjelöltek között is. Orbán Viktornak a forduló után mondott szavai szerint a még nem eldöntött sorsú 109 mandátumból 75-öt kell megszereznie a Fidesznek ahhoz, hogy győzzön. Vagyis ugyanannyit, mint négy éve, de akkor erre jóval több nyitott mandátumból.
A választások igazi meglepetését a kis pártok szolgáltatták. Minden előzetes várakozást meghazudtolva az MDF bejutott a parlamentbe. (Orbán Viktor már tárgyalásokat is ajánlott az MDF elnökének.) Boross Péter az együttműködést nem zárta ki Orbán Viktor pártjával, de jelezte: a demokrata fórum minden jó baloldali javaslatot is szívesen fogad. Az tehát nyitott kérdés, hogy a Fórum kinek és milyen formában ajánl partnerséget. Az viszont egyértelmű, hogy a 2002-esnél jelentősen jobban szerepelt SZDSZ marad az MSZP mellett.
Ha az MDF nem kerül be a parlamentbe, az MSZP és az SZDSZ már szinte biztos lehetett volna a közös kormányzás folytatásában. Így azonban nyitva maradt a kérdés: az MDF és a Fidesz együtt - ha nem is túl nagy eséllyel -, de egy rendkívüli hajrával még megfordíthatja az eredményt.
Összességében az MSZP-nek és az SZDSZ-nek van több oka derűlátásra. Mint Lendvai Ildikó és Kuncze Gábor jelezte, már ma elkezdik a második fordulós együttműködés kidolgozását, hogy "pörgős" kampánynyal biztosítsák be a koalíció újabb győzelmét.
Az egyéni körzetekben a liberálisok jóval több visszaléptethető harmadik helyezettel rendelkeznek, mint az MDF, és a tegnap már biztosan elnyert egyéni mandátumok is a koalíció fölényét jelzik. Az MSZP már megnyert 33 mandátumot, a Fidesz-KDNP 29-t, további öt helyen pedig az MSZP-SZDSZ-koalíció gyűjtötte be az egyéni képviselői helyet. A "nagy" nevek közül többen (Hiller István, Kiss Péter, Áder János, Kósa Lajos, Szili Katalin, Toller László, Lezsák Sándor és mások) már hozták a "kötelező" egyéni győzelmet. Dávid Ibolya és Kuncze Gábor a harmadik, Kóka János a második helyről igyekezhet fordítani. Az MDF-es Csapody Miklós azonban már biztosan nem folytatja 1990 óta tartó sorozatát, körzetében ugyanis csak a negyedik helyen végzett.
A négy régi-új parlamenti párton kívül a többi szervezet gyengén szerepelt. A MIÉP és a Jobbik a két formáció összefogása ellenére alig lépte át a két százalékot, a viszonylag jelentősnek vélt erők közül pedig a Munkáspárt és a Centrum még az állami támogatás elnyeréséhez szükséges egy százaléknyi voksot sem tudta megszerezni.
A részvétel több mint 67 százalék volt. Ez három százalékkal marad el a 2002-estől, de minden más voksolási szorgalmat meghaladt.
Sólyom László köztársasági elnök tegnap megköszönte az Országos Választási Bizottság munkáját és a polgároknak is a magas részvételt.
Nézze meg a listás eredményeket frissített interaktív grafikánkon!
Nézze meg frissített interaktív grafikánkat az egyéni ereményekről!