A Dunán gyengül, a Tiszán erősödik az ár
A hét végén a Duna és a Tisza vízgyűjtőjén sehol sem hullott számottevő csapadék, ami átmenetileg mérsékelte az árvízkockázatot. Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint ugyanakkor ma nyugati irányból egy hidegfront éri el a Kárpát-medence területét, és a nyomában a térségben mindenütt záporokra, zivatarokra lehet számítani. Az Alpokban átlagosan tíz, a Duna forrásvidékén és az Inn mentén viszont 20-30 milliméter csapadék várható, ami elegendő lehet egy újabb dunai árhullám elindításához. Ahogy a front továbbhalad kelet felé, az eső is inkább Keleten esik majd, és a Tisza vízgyűjtőjén lehulló mennyiség megközelítheti a 20 millimétert. A hét második felében szárazabb, meleg időjárásra van kilátás, de a jövő hét elején ismét egy esőt hozó front érkezik fölénk, tartósítva az árvízveszélyt.
Mohácsnál két napja tetőzik a Duna; Báta, Dunaszekcső és Baja térségében még aktív védekezés zajlik, máshol, például Szentendre térségében, ahol a múlt hét elején még több százan erősítették homokzsákokkal a gátakat, már megkezdték a takarítást. A dunai árhullám öt napja hagyta el a fővárost, a rakpartokat az apadás üteme szerint takarítják, s várhatóan kedden vagy szerdán adják át a forgalomnak.
A szombati 893 centiméteres tetőzés után mindössze egy centiméterrel csökkent a Tisza vízállása Tokaj térségében, az Újlőrincfalva és Zemplénagárd közötti folyószakaszon továbbra is mindenhol harmadfokú készültség van érvényben, a tartós áradás miatt a gátak megerősítésén folyamatosan dolgoznak. Erősen árad a Tisza a középső szakaszán, a vízállás Kiskörénél 889, Szolnoknál 839 centiméter volt. A szolnoki rekordot 2000 áprilisában rögzítették 1041 centiméterrel. Hétfő reggel hat órától harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendelnek el az Alsó-Tisza teljes - Csongrád és az országhatár közötti -, a Körös torkolat-Öcsöd közötti és Maros-torkolat közeli szakaszán - tájékoztatta az MTI-t Dobi László, az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.